Siim Kallas: Neivelt tasub Rootsi pankade kasumitest rääkides karmavõlga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Siim Kallas tahab kohalikele omavalitsustele rohkem sõltumatust anda, mistõttu peaks valdade tulubaas kasvama. Kinnisvaramaks oleks hea lahendus, leiab Kallas.
Siim Kallas tahab kohalikele omavalitsustele rohkem sõltumatust anda, mistõttu peaks valdade tulubaas kasvama. Kinnisvaramaks oleks hea lahendus, leiab Kallas. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Staažikas Reformierakonna poliitik ja kunagine Eesti Panga president Siim Kallas ütles, et ettevõtja ja endine Hansapanga juht Indrek Neivelt tasub Rootsi pankade poolt välja viidavast kasumist rääkides oma karmavõlga Hansapanga müümisest.

"Me oleme temaga seda isegi ükskord arutanud ja ta on öelnud, et see on tema karmavõlg. Mina heitsin omal ajal neile kõvasti ette, et nad Hansapanga lasksid Rootsi mitte kõige paremal pangal rahulikult üle võtta. See oli pettumus ja asi, mis minule üldse ei meeldinud," kommenteeris Kallas ERR-ile.

"Ma arvan, et ta siin ise ka kahetseb ,et Hansapank omal ajal Rootsi pangale maha müüdi," lisas ta.

Kallas märkis, et on Neiveltiga sel teemal ka korduvalt rääkinud ning see on kindlasti probleem, millega tasub tegeleda. "Neivelti ideedes on kindlasti arutamisväärset ja paljud ideed on kindlasti väga tõsised, mida peaks kompleksselt vaatama," arvas Kallas.

Samas tõi Kallas välja, et Rootsi pangandussüsteemi osaks olemine tuli meile majanduskriisi ajal abiks ja pakkus rahvusvahelist usaldusväärsust.

Küsimusele, kuidas Eesti selles küsimuses parema positsiooni saavutaks, vastas Kallas järgmiselt.

"See on jälle väga kahe otsaga küsimus. Eksisteerib üks selline ütlemine home made is dangerous (Tõlge: kodumaine on ohtlik - toim.). Kui sa võrdled olukorraga Lätis ja majanduskriisi Lätis, ja kõike seda, mis toimus Parex panga ümber. Ühest küljest, kui sa oled puhtalt ainult omaenda piirides ja ütled, et meil kõik pangad peaksid olema Eesti omad, siis tekib väga suur küsimus, kuidas nende pankade asjaajamine mujal maailmas korraldada. Olla ka mingi suurema süsteemiga seotud ei ole paha. Aga peaks olema mõlemat," arvas Kallas.

Rääkides Eesti panganduse hetkeseisust ütles Kallas, et seal on praegu põhiküsimus usaldusväärsuse taastamine.

"Minu meelest on meie finantsasutused ülimalt ettevaatlikud ja lasevad liiga palju endale ja Eestile ette heita, et me oleme süüdi ja hirmsasti rahapesus osalenud. Tegelikult peab nende asjade peale vaatama natuke teisiti. Milles me siis ikkagi täpselt süüdi oleme? Ja kui me ei ole, siis tuleb meil ka ennast kaitsta," rääkis Kallas.

Ettevõtja Indrek Neivelt on alustanud kampaaniat viimaks tähelepanu Rootsi pankade poolt Eestist välja viidavale kasumile, mis on kaks korda suurem, kui Rootsis. Samal ajal teenivad Neivelti sõnul pangad Eesti pensionile kaks korda väiksemat tootlust kui oma kodus.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: