Rootsi süsteemihaldur rikkus EL-i elektribörsi reegleid

{{1548920820000 | amCalendar}}
Elekter.
Elekter. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Rootsi elektrisüsteemihaldur rikkus Taani energeetikaassotsiatsiooni teatel eelmisel neljapäeval Euroopa Liidu reegleid, kuna sulges piiriülese kauplemise, et elektrinappusega toime tulla. Eesti Energia hinnangul on juhtunu murettekitav ning on põhjendatud küsida, kui suurt hulka elektritootmise võimekust peaks iga liikmesriik tulevikus üleval hoidma.

"Hoolimata ühisturust asetas Svenska Kraftnät Rootsi energiajulgeoleku Taani omast ettepoole," ütles Taani energeetikaassotsiatsiooni vanemkonsultant Martin Schrøder ja nõudis Rootsi süsteemihaldurilt selgitusi, vahendas Montelnews.

Ta lisas, et kui Taani lõpetaks energianappuse korral eksportimise, nagu Rootsi seda tegi, halveneks energiajulgeolek mõlemas riigis.

Schrøderi sõnul oli Svenska Kraftnäti tegevust ohtlik ning kahjustas hinnakujundust ning turu usaldusväärsust.

Eesti Energia regulaatorsuhete osakonna juhataja Andres Tropp ütles ERR-ile, et selliseid olukordi on varasemalt küll tuvastatud, kuid mitte just sageli. Näiteks Rootsi süsteemihaldur ehk TSO on sama asjaga jäänud vahele kümmekond aastat tagasi.

"Olgu öeldud, et tavalistel turuosalistel on selliseid juhtumeid praktikas keeruline tuvastada, sest ülekandevõimsuste jaotamine kuulub TSO-de ainupädevusse ja see ei ole mitte kõige läbipaistvam tegevus," tõdes Tropp.

"Arvestades seda, et äsja Brüsselis heaks kiidetud mitmed puhta energia paketi eelnõud näevad varustuskindluse tagamist kui mitte Euroopa Liidu, siis vähemalt regionaalse pingutusena, on antud kaasus kindlasti murettekitav ja vajab sügavamat analüüsi," lisas ta.

Tropp pidas väga tõenäoliseks, et sündmuse kohta alustavad oma menetlust nii Rootsi regulaator kui ka Euroopa Komisjon ja lähtudes analüüsi tulemusest langetatakse ka otsus võimalike meetmete osas.

"Igal juhul tekitab see põhjendatud küsimuse selle osas, kui suurt hulka elektritootmise võimekust peaks iga liikmesriik ka tulevikus üleval hoidma," ütles Eesti Energia esindaja.

Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster juhtis tähelepanu, et Kraftnät avaldas piiriülese päevasisese ülekandevõimsuse kohta elektribürsil ka kiired turuteated ehk UMM-id.

"Rootsi kolleegid on ise öelnud, et analüüsisid juhtumit tagantjärele ja oleksid pidanud kõnealuses olukorras käituma teisiti. Juhtumi positiivne pool on see, et selline teema on tõusnud. Saame teha omad järeldused ja tagada, et taolistes olukordades teeksid süsteemihaldurid tulevikus õiged otsused. Kui pole ohtu varustuskindlusele, peab laskma turul vabalt toimida," lausus Köster.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: