Maaomanikud võivad ootamatult metsamaa omanikeks tehtuna saada kopsaka arve ({{commentsTotal}})

Foto: Olev Mihkelmaa/Wikimedia Commons

Tänavused maamaksuteated võivad mõnedele saajatele ebameeldiva üllatuse tuua, sest summa võib olla mullusest suurem. Nimelt võivad mõned maaomanikud avastada, et on ootamatult metsaomanikuks saanud.

Erinevus on tekkinud sellest, et katastriüksuste andmeid on kaasajastatud värskete ortofotode alusel. Varasemate aastate maamaksud on aga arvestatud maamõõtjate poolt katastrisse esitatud andmete põhjal.

"Senised andmed on oluliselt vananenud, ligi 20 aastat vanad, mis on maatüki moodustamise hetkeseisuga. Eesmärk ongi uuendada andmeid vastavalt tegelikule looduslikule situatsioonile," selgitas maa-ameti peadirektori asetäitja Triinu Rennu.

Reaalselt tähendab aga värskemate andmetega maamaksu arvutamine seda, et senise odavama maksumääraga maa võib olla muudetud näiteks metsamaaks. Ja seda isegi sookraavide, võsastunud kiviaedade, kadastike ja teede ääres olevate puude näol.

"On sisse sattunud tõesti nii kiviaedu, kadastikke, sooääri," tõdeb metsakorraldaja Imre Merits.

"Kiviaedadest mõlemal pool on sarapuud kasvama hakanud, mõned suured puud, ja kogu see kiviaed on pandud metsamaaks, mis on seni olnud muu maa," toobki Saaremaa valla maakorraldusspetsialist Pille Pukk näiteks.

"Kui me räägime kadastikest, pajustikest või sarapikest, siis metsaregister ei pea seda metsaks, need on põõsastikud," ütleb metsakorraldaja Merits.

Kogu Eestis suurenes seetõttu metsamaa tänavu 62 000 hektari võrra, enim just Tartumaal ja Saaremaal. Aga metsamaa maksustamise hind on näiteks Saaremaa vallas ligi kuus korda muust maast ja looduslikust rohumaast kallim.

"Kui inimene leiab, et andmed on valed, siis need andmed tuleb kiiresti parandada. Eesmärk ei ole ju kedagi ebavõrdselt kohelda, vaid eesmärk oleks see, et andmed oleksid registris korrektsed," kutsub maa-ameti peadirektori asetäitja Rennu inimesi üles.

Kui maa-amet on võimalikud vead tuvastanud ja parandanud, teeb maamaksu suurusesse korrektuuri jooksvalt ka maksu- ja tolliamet.

Maamaks laekub täies ulatuses omavalitsustele ja näiteks Saaremaa vald peaks saama sel aastal umbes 58 000 eurot maamaksu rohkem, kuigi vald ise maksumäärasid muutnud ei ole.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: