Veskimägi: juunikuise elektrisüsteemi eralduskatse käigus me riske ei võta

Taavi Veskimägi
Taavi Veskimägi Autor/allikas: ERR

Balti riikide elektrisüsteemihaldurid teevad juunis katse eraldada end Venemaa elektrisüsteemist.

Eralduskatse tähendab seda, et umbes 12 tunniks võetakse ükshaaval tööst välja üheksa elektriliini, mis ühendavad Balti riike Venemaa ja Valgevenega.

"Testime seda, kuidas normaaltalitluses saarena hakkama saame. Proovime ka piirolukordasid, kui mõni elektrijaam kukub ära. Eesmärk on aru saada, kuidas süsteem erinevates olukordades toimib ja kuhu tuleb veel investeerida," rääkis Eleringi juht Taavi Veskimägi.

Katsetamine on vajalik, et aastaks 2025 oleks Balti riigid valmis võtma need üheksa vahelduvvoolu liini tööst välja, töötades seejärel mingi aja iseseisvana ning siis ühendada süsteem Mandri-Euroopaga.

Veskimäe sõnul on nüüd Venemaa teatanud, et nemad proovivad mai lõpus teha 72-tunnise Kaliningradi eralduskatse. "Ehk mõlemad osapooled valmistuvad tegelikult selleks, et saada sõltumatult teineteisest hakkama."

Veskimägi rõhutas, et eralduskatse ajal ei võeta riske. "Kui näeme, et me pole selleks hetkeks valmis, siis me seda katset ei tee. Me ei võta riski mängida, et kas tuled põlevad või ei põle. Tarbija ei tohi seda eralduskatset tunda."

"Venemaa kolleegid on öelnud, et kui nad peaks Kaliningradi eralduskatsega ebaõnnestuma, siis nad Balti riikide eralduskatsega ei nõustu. Kindlasti me ühepoolselt seda ette ei võta," kinnitas ta.

Eesti elektrisüsteemi on varem naabersüsteemidest katseliselt eraldatud näiteks 2006. aasta novembris ja 2009. aasta aprillis. Viimane eralduskatse, kus Venemaa süsteemist eraldusid kolm Balti elektrisüsteemi koos Kaliningradiga, toimus aprillis 2002.

Nüüdne katse toimub kas 8. või 29. juunil.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: