Swedbank ja Coop Pank loobuvad reedest paroolikaartidest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Swedbanki paroolikaart
Swedbanki paroolikaart Autor/allikas: Aili Vahtla/ERR

Reedest ei saa enam Swedbanki ja Coop Panga kliendid internetipangas autentimiseks paroolikaarte kasutada.

Swedbanki klienditeenuste divisjoni juhi Ede Raagmetsa sõnul on kliente, kes viimaste kuude jooksul on internetipanka sisselogimiseks üksnes paroolikaarti kasutanud ligikaudu 20 000.

Kõige populaarsemaks alternatiiviks paroolikaardile on Raagmetsa sõnul Smart-ID, mida kasutab endistest paroolikaartide omanikest ligikaudu 60 protsenti. Umbes kolmandik klientidest on paroolikaardi asemel hakanud kasutama ID-kaarti ning 10 protsenti PIN-kalkulaatorit või Mobiil-ID-d.

"See, et üsna paljud on hakanud paroolikaardi asemel kasutama ID-kaarti, ei ole üllatav. Valdaval enamusel on see olemas ja inimesed on hakanud seda laiemalt kasutama," lisas Raagmets.

Coop Panga elektrooniliste kanalite juhi Helena Kokki sõnul on pangas paroolikaartide kasutajate aasta jooksul poole võrra vähenenud. Selle aktiivseid kasutajaid on pangas veel ligikaudu 1500.

SEB loobub paroolikaartidest paar päeva hiljem ehk 4. veebruaril.

Luminor ja LHV pole paroolikaarte üldse kasutusele võtnud.

Riigikogu võttis 2017. aasta 15. novembril vastu makseasutuste ja e-raha asutuste seaduse, millega karmistatati internetimaksete turvanõudeid. Eelnõuga rakendatakse internetimaksetele ajakohaseid turvanõudeid, mistõttu väheneb paroolikaartide kasutamisala. Eelnõuga viiakse ühtlasi Eesti seadused kooskõlla uue EL-i makseteenuste direktiiviga.

Tulevikus peavad makseteenuse pakkujad rakendama kliendi tuvastamisel niinimetatud tugeva autentimise nõudeid. Eestis võimaldavad seda näiteks ID-kaart, mobiil-ID, samuti erinevad rakendused ja paroolikalkulaatorid. Maksetega seotud turvariskide maandamiseks piiratakse seniste paroolikaartide kasutust, sest need on hõlpsasti kopeeritavad. Piirangud laienevad ka nendele internetimaksetele, mille puhul ainsa turvaelemendina kasutatakse pangakaardile trükitud numbrikombinatsiooni.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: