"AK. Nädal": kas määrida suuski ise või minna eksperdi juurde?

Foto: Siim Semiskar/ERR SPORT

Tartu Maratoni 59-aastases ajaloos pole kunagi varem saanud ligi kolm nädalat enne üritust öelda täie kindlusega, et suusapidu toimub. Teisipäeval sai see ametliku kinnituse ja nüüd on vaja otsustada, kuidas oma suuski määrida - kas minna professionaali juurde või teha seda hoopiski ise. Henry-Laur Allik otsis sellele küsimusele vastust saates "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Tänapäeval võib suuskade määrimine tunduda inimeste jaoks raketiteatus, kuna muutliku ilmaga tuleb määrida pea iga kord erinevalt.

Tartu Maratoni endise määrdepealiku Jaanus Teppani sõnul tuleb määrimisel arvestada mitmeid detaile.

"Paljuski oleneb see ilmastikust, et kui on selline külm ilm nagu täna, siis ei ole eriline raskus neid suuski ise teha. Profi juures kindlasti saab väga head suusad, kui te oskate öelda, milline kaal, kuidas te tõukate ja kui pikalt te kavatsete maratoni läbida, et siis juba proff valib vastavalt siis sellele määrded ja vahendid," selgitas Teppan.

Professionaali juures suuskade määrimine võib Teppani hinnangul maksma minna suurusjärgus 50-70 eurot. Libisemiseks kantakse suuskade esi ja taha otsa laboris toodetud parafiinmäärdeid ja keemilisi pulbreid, mis tagavad suusa kiiruse. Suusa keskele kantakse erinevate keemiliste lisanditega tahkeid pidamismäärdeid, mis ei lase klassikatehnikas suusatades tõukel tagasi libiseda. Kogu protsess võib professionaalil aega võtta umbes 40 minutit.

Teppani sõnul tuleks enne maratoni oma suuski palju katsetada, et leida tasakaal pidamise ja libisemise vahel. "Peaks määrima võimalikult lihtsalt. See ongi natukese eelneva sõitmise tulemus. Tead mitu kihti sul läheb suuskadele alla. Ja alati ei tasu uskuda, siis enne maratoni hakkab üks suur paanikatuba pihta, kus siis kõik uuritakse kõikide soovitajate käest, igaüks soovitab omamoodi ja siis lõpuks pannakse sinna selline kompott alla, et ta ei pea ja suusad annavad tagasi."

Suusaentusiast Gaido Kaeramaa, kes on käinud mitmetel suusamaratonidel ja sõidab regulaarselt kolm korda nädalas, on kümme aastat oma suuski ise määrinud. Tema sõnul on parem suuski ise määrida, kuna enda vajadusi tunneb ta kõige paremini ja pärast pole kellegi peale pahandada.

"Aktuaalne kaamera. Nädal" lasi määrdemeistril ette valmistada klassikatehnikaks ühe paari plastsuuski ja suusaentusiastil ühe paari puusuuski ning siis katsetati Tehvandi spordikeskuses omal nahal järgi, kummad suusad rajal paremad on.

Määrdemeister Teppani määritud plastsuusad libisesid hästi, kuid oskuste puudumise tõttu oli libedust liiga palju. Nii palju, et pärast pikka langust oli teravas kurvis kukkumine garanteeritud.

Pidamist jäi väheks, seega osutusid võistlussuusad parajaks katsumuseks. Puusuuskadele oli suusaentusiast Kaeramaa saavutanud aga ideaalse pidamise. Mäkketõusul jalad alt ei läinud ning pärast laskumist õnnestus ka kukkumist vältida.

Murdmaal suuskadel suurt vahet tunda ei olnud.

Jaanus Teppani sõnul ongi oluline suuski määrida vastavalt sõitja oskustele, sest muidu võivad õnnetused juhtuda. "Küsimus on ka selles, et mida te tahate nagu seal saavutada või mis eesmärk on. Nagu siin eelnevalt näha oli, et kui need suusad lähevad liiga kiireks ja oskused ei ole nii head laskumise peal, siis tegelikult võib juhtuda selline asi, et on vaja mööduda eelnevatest suusatajatest ja tasakaal läheb ära, tuleb kukkumine ja võib järgneda ahelkukkumine, mis võib lõppeda suhteliselt halvasti kellegi jaoks."

Kaeramaa sõnul on ise määrimine ettevõtmise asi ning et professionaaliga tuleks konsulteerida vaid pikema sõidu puhul. "Ise määrimine, mida me täna isegi nüüd näitasime ja tegime, see on ettevõtmise asi. Iga algus on natuke raske, aga kui sa juba kümme minutit ära teed selle, siis pärast mõtled, et miks mitte."

Seega tuleks kõigepealt hinnata oma oskusi, paika panna eesmärgid ning alles siis mõelda määrimise peale.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: