Narva kultuuripealinna projekti rahakärbe tõi hanke võitjalt ultimaatumi

Talvine Narva
Talvine Narva

Narvas jätkuvad vaidlused Euroopa kultuuripealinna projekti rahastamise teemal. Põhitaotluse koostamise hanke võitja lubab lepingust loobuda, kui Narva kandideerimiseks täiendavat raha ei leia. Volikogu esimehele näib aga taoline jutt väljapressimisena.

Narva eraldas Euroopa kultuuripealinna põhitaotluse koostamiseks 75 000 eurot. Rohkem raha pole, sest volikogu kärpis kultuuripealinna tegevuste rahastamist kolmekordselt. Põhitaotluse koostamise hankele tuli vaid üks pakkumine, osaühingutelt Shiftworks ja Creativity Lab. Pakkumine tunnistati edukaks, ent Creativity Lab juhatuse liikme Ragnar Siili väitel võivad nad hankevõidust loobuda, kui linn kultuuripealinna tegevustesse täiendavalt ei panusta.

"No 75 000 euro eest konkurentsivõimelist taotlust, millel oleks ka reaalsed võiduvõimalused, ei ole võimalik koostada. Meil ei oleks ju mingit muret see raha vastu võtta ja teha selline keskpärane asi, aga see oleks meie poolt vastutustundetu. Ehk et meie läheme sellesse lepingusse juhul, kui linna poolt on selge ülevaade, et nad on valmis tegevused, mida me oleme ka hankes selgelt välja toonud, omalt poolt ära lahendama," rääkis Siil ERR-ile.

Siili hinnangul peaks konkurentsivõimelise taotluse koostamiseks kulutama vähemalt kaks korda rohkem raha, sest 75 000 piisab vaid hädapäraste ettevalmistustööde tegemiseks. Samas on hulk olulisi tegevusi hanke tingimustest hoopis välja jäetud. See puudutab näiteks rahvusvaheliste ekspertide kaasamist, koostööd teiste kandidaatlinnadega, kultuuritegijate rahvusvahelisi koostööprojekte ja isegi hindamiskomisjoni visiidi korraldamist Narva.

"Need on kõik asjad, mis tuleb teha lisaks. Me oleme valmis linnavolikogu liikmetega kohtuma, jagama selgitusi, millised on kõik need täiendavad tegevused ja eelarvevajadused, et nad siis saaksid järgmised sammud otsustada: kas siis tehes täiendava hanke, leides lisavahendid käesoleva hanke jaoks, tehes need otse omaenda töötajate ja omaenda eelarvest. Peaasi, et need tegevused saaksid tehtud," selgitas Siil.

Narva volikogu esimees Irina Janovitš ütles, et kavatseb kultuuripealinna teemal pikemalt sõna võtta mõne päeva pärast. Kohtumiseks põhitaotluse koostamise hanke võitjatega ta praegu mõtet ei näe, sest leping nendega pole veel sõlmitud. Aga jutt, et 75 000 euro eest konkurentsivõimelist taotlust teha ei saa, meenutab Janovitši arvates väljapressimist. Milleks siis üldse hankes osaleti?

Samal ajal on Narvas tekkinud rahulolematus linnavõimu tegevusetusega kultuuripealinna tiitli taotlemisel. Kodanikuliikumine #myNarva2024 kogus kahe nädalaga ligi tuhat allkirja, et volikogu kultuuripealinna teemat tõsiselt võtaks ja taotluse koostamiseks vajaliku summa eraldaks. Enne seda teatas Narva metallitöötlusettevõte Fortaco, et on valmis puuduoleva raha linnale annetama.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: