Narva juhid lubavad kahe nädalaga otsustada kultuuripealinna taotluse

Narva esitab taotluse Euroopa kultuuripealinna tiitli saamiseks hoolimata sellest, et taotluse koostamiseks palgatud ettevõte Shiftworks loobus selle tegemisest, kinnitas Narva linnavaolikogu esimees Irina Janovitš. Linna mõjukamaid poliitikuid Aleksei Voronov lubas, et otsus tehakse kahe nädala jooksul.

"Linn ei ole loobunud ega loobu osalemisest konkursil 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tiitli saamiseks," teatas Janovitš esmaspäeval rahvusringhäälingule (ERR) saadetud kommentaaris.

Tema sõnul võiks Narva võtta eeskuju Tartust. "Tartu koostab taotluse oma jõududega, see inspireerib meid, meil on samasugune võimalus," leidis Janovitš.

Irina Janovitš. Autor: Sergei Stepanov/ERR

Narva linavolikogu esimees rõhutas veelkord, et 75 000 eurot, mis Shiftworksile töö eest lubati, on üsna suur summa. "Kusjuures ettevõte, koostades kultuuripealinna eelarvet, esitas dokumendid ja kinnitas, et on suuteline selle ülesandega toime tulema," tõdes Janovitš, kes kuulub valimisliitu Kodulinn Narva.

Sama valimisliidu juht Aleksei Voronov ütles ERR-i ajakirjanikule, et Narva osaleb kindlasti kultuuripealinna konkursil ning lähima kahe nädala jooksul otsustavad linnavõimud, kes taotluse ette valmistab.

Eestis toimub tuhandeid riigihankeid, mõned neist nurjuvad, kuid see ei tähenda, et elu jääks seisma. "Jah, firma, mis võitis hanke, keeldus lepingut sõlmimast. Kuid midagi hullu ei ole juhtunud. Lähiajal leiame teise variandi - kes ja kuidas koostab linna avalduse konkursil osalemsieks," ütles Voronov ERR-i ajakirjanikule.

Aleksei Voronov Autor: ERR

Tema sõnul on võimalikud kolm varianti. "Võib korraldada uue konkursi ning vajadusel eraldada lisaraha. Või moodustada kiirkorras MTÜ, mis koostab ise taotluse. See ei ole ju nii keeruline, et ainult Helen Sildna (kes juhib ettevõtet Shiftworks) suudab selle koostada. Ja on veel üks variant - luua kultuuriosakonnas töörühm. "Meie spetsialistid pole halvemad kui Tartus, kus taotluse koostavad linnavalitsuse ametnikud," leidis Voronov.

Janovitš lükkas tagasi erakonna Eesti 200 esimehe Kristina Kallase esitatud kriitika, kes leidis, et kultuuripealinna projekti nurjumise eest vastutavad isiklikult Janovitš ja valimisliidu Kodulinn Narva juht Voronov.

Kallas kirjutas nädalavahetusel sotsiaalmeedias, et kultuuripealinna projekt Narvas nurjati selleks, et näidata, kes linna valitseb. "Kultuuripealinna projekt hävitati selleks, et näidata, kelle käes on võim. Niimoodi juhitakse Narvat. See ei ole aktsepteeritav ja narvakad ei tohi sellega nõustuda. Nõudmine eraldada raha kultuuripealinna projektile on volikogule edastatud koos enam kui tuhande linnakodaniku allkirjaga, kuid tundub, et selle peale praegu lihtsalt vilistatakse. Mida veel saavad narvakad antud olukorras teha? Tulla tänavatele?" kirjutas Kallas.

 "Mis on nende inimeste eesmärk, kes kutsuvad kodanikuallumatusele ja meeleavaldustele tänavatel? Selleks, et kaitsta kindla firma huvisid, kes nõuab linnalt täiendavat raha? On ju selgelt ja korduvalt teatatud, et Narva ei loobu ning kavatseb jätkata osalemist kultuurpealinna konkursil. Loobus firma. Muide - ei ole üllatav, et sellised üleskutsed kõlavad Eesti 200 liidri Kristina Kallase suust, kes on juba paistnud silma kodanikuühiskonna lõhestamise katsetega. Esmaslt venelaste ja eestlaste eraldamisega trammipeatuses Tallinnas, aga nüüd üleskutsetega miitingute korraldamiseks Narvas," lõpetas Janovitš.

Nädalavahetusel selgus, et ettevõtted Shiftworks ja Creativity Lab loobuvad Euroopa kultuuripealinna 2024 taotluse ettevalmistamise lepingust Narva linnaga, kuna linn keeldus neile lisaraha eraldamast.

Sildna selgitas, et Shiftworks loobus taotluse ettevalmistamisest pärast seda, kui Janovitš oli süüdistanud ettevõtete väljapressimises. Sildna sõnul hakkasid asjad valesti minema pärast seda, kui Keskerakonna juhatus kutsus korruptsioonikahtlustuse saanud keskerakondlastest Narva volikogu liikmeid linnavolikogus uurimise ajaks lahkuma. "Linnavolinikud otsustasid lahkuda Keskerakonnast ja pärast seda algas vastasseis, mille keskmesse sattus ka linna kandideerimine kultuuripealinnaks," ütles Sildna. Keskerakonnast lahkunud volinikud moodustasid fraktsiooni Kodulinn Narva, millel on volikogus enamus, Samas tunnustas Sildna Narva linnapead Tarmo Tammistet ja tema meeskonda koostöö eest.

Shiftworks ja Creativity Lab osalesid Narva linna poolt väljakuulutatud riigihankes ja tegid pakkumuse vastavalt hanke tingimustele 62 500 euro mahus (pluss käibemaks) ning lisasid hanke dokumentidele lisaeelarve tegevuste jaoks, mida kandidaatlinn kindlasti peaks tegema, kuid mille mahus vahendeid Narva eelarvesse praegu planeeritud ei ole.

Shiftworks ja Creativity Lab koostasid 2018. aastal vastavalt lepingule Narva linnaga eduka Euroopa kultuuripealinna eeltaotluse, tänu millele Narva pääses koos Tartuga teise vooru.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: