EOK kaalub EKRE vastu kohtusse minekut

Foto: Eesti Meedia/Scanpix

Eesti Olümpiakomitee (EOK) pole rahul, et Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) kasutab valimisreklaamides loosungit "Terve Eesti eest", mis on EOK poolt registreeritud kaubamärk.

"Täna hommikul on advokaat valmis hakkama pabereid esitama. Eks me kõhutunde pealt vaatame, mis nüüd edasi saab. Aga minu jaoks oli see häirekell, kuidas on aastal 2019 võimalik asju korraldada. Mind teeb murelikuks kultuuritus," rääkis EOK peasekretär Siim Sukles neljapäeval Vikerraadio hommikuprogrammis.

Sukles selgitas, et EOK registreeris kaubamärgi "Terve Eesti eest" juba 2016. aastal.

"Ja juba aastal 2014, kui üle Eesti korraldati liikumise aastat, kasutasime me sloganit "Terve Eesti eest". Ja kuna ta oli nii atraktiivne ja populaarne spordiringkondades, siis otsustasime selle ära registreerida."

Peasekretär ütles, et ta ise ei märganud EKRE vastavaid reklaame, kuid EOK-sse helistasid murelikud spordimehed ning küsisid, kas olümpiakomitee on seotud parteide ja poliitikaga.

"Nende kõnede järel hakkasime me kontrollima ja leidsime nii helifaile kui ka videofaile, kus on kasutatud "Terve Eesti eest". Me saatsime juba eelmisel nädalal EKRE-le kirja, et kuna see on EOK-le registreeritud kaubamärk, siis palun seda mitte kasutada. Põhjendus on lihtne, EOK on mittetulunduslik ühing ja mitte poliitiline ühing. Me ei taha, et meie kasutuses olevad kaubamärgid on poliitikaga seotud. "

EOK registreeritud kaubamärk. Autor: (Patendiamet)

Suklese sõnul pole EKRE siiani ametlikult EOK-le vastanud, küll aga kommenteeris kolmapäeval Martin Helme teemat Delfis, mis Suklese sõnul oli kokkuvõetav kahe sõnaga: puhake jalga.

Helme ütles Delfile, et ülepolitiseeritud olümpiakomitee tegeleb valimiseelse pseudotamisega.

"Keelt ei saa autoriõiguse mõttes kellegi omaks kuulutada, siin puudub vähimgi juriidiline kaasus. Küllap nad teavad seda isegi ja seda ähvardust tuleb võtta valimiseelse infomürana. Me ei kavatse midagi oma kampaanias muuta," sõnas Helme.

Vikerraadio saatejuht Taavi Libe ütles, et üritas saatesse kasvõi telefoni teel kommentaare andma kutsuda ka EKRE liidreid, kuid Mart Helme ütles, et tema ei ole teemaga kursis ning Martin Helme ütles, et tegemist on pseudoteemaga, mis avalikku arutelu ei vääri.

Sukles ütles, et ka EOK-le on öeldud, et ärge torkige seda asja, sest kohe on valimised läbi ja kõik on vinks-vonks.

"Aga EOK ei ole lihtsalt Eesti spordialaliitude esindusorgan, me oleme ka Rahvusvahelise Olümpiakomitee pere liikmed. Me peame näiteks jälgima olümpiarõngaste kasutamist. Me peame jälgima väga paljusid reegleid ja neid ka kontrollima. EOK on registreerinud mitmeid teisi sõnapaare, nagu näiteks "Spordiaasta tähed". See on meie kohus. Et need kaubamärgid, mida me oleme endale võtnud, me peame neid ka kaitsma. Hästi lihtne oleks panna pea liiva alla ja öelda, et tehke mis tahate. Aga minu meelest peaks meil olema kultuurne keskkond. EKRE või nende reklaamibüroo oleks võinud ju teha väikese google otsingu ja küsida EOK-lt, kas nad tohivad seda kasutada. Me oleksime küll vastanud, et ei tohi, sest me ei taha, et see slogan oleks seotud poliitiliste liikumistega."

Saatejuht tõi välja, et samas on EOK täitevkomitees erinevate erakondade liikmeid ja EOK president Urmas Sõõrumaa on toetanud suurte summadega teisi parteisid, aga mitte EKRE-t. Siim Sukles vastas, et täitevkomitee ei tegele EOK igapäevase elu korraldamisega ning mingit poliitilist ärapanemist asja taga otsida on absurd.

EKRE valimisloosung. Autor: (Foto: ERR)

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: