Merkel: Iiri piiriküsimus on lahendatav

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles Slovakkias, et Brexiti lepingu üks peamisi tüliõunu, Iirimaa piiriküsimus on lahendatav Suurbritannia lahkumislepingut taasavamata.

Merkeli sõnul on nii Suurbritannia, kui ka 27 Euroopa Liitu jäävat riiki huvitatud sujuvast Brexitist. Merkeli sõnul on Suurbritannia lahkumiseni jäänud 50 päeva küll lühike aeg, kuid sellega jõuab siiski nii mõndagi ära teha, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ka meie tahame leppeni jõuda, aga me peame kaitsma EL ühisturgu, see on selge. Me vajame reegleid, mis on tähtsad meie liikmesriigile Iirimaale, sest nagu me teame on suhted Iiri Vabariigi ja Põhja-Iirimaa vahel õrnad. Ka Suurbritannia parlament on huvitatud sobivaist ettepanekuist. Ma arvan, et meie leiame lahenduse ilma lepingut uuesti avamata," ütles Merkel.

Euroopa Komisjon ei ole aga endiselt valmis avama läbirääkimisi Suurbritannia lahkumislepingu ega ka niinimetatud Iiri piiri varulahenduse üle.

Suurbritannia peaminister Theresa May käis neljapäeval taas Brüsselis. Kohtumistele eelnesid silmnähtavalt jahedad kätlemised kaamerate ees.

Pressile saadetud kirjalikus ühisavalduses hindasid Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Theresa May kohtumist robustseks kuid konstruktiivseks.

Euroopa Liit on valmis koos Suurbritanniaga jätkuvalt väljapääsu otsima. Samuti on ühendus valmis täiendama poliitilist tulevikusuhete deklaratsiooni.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: