Barnier: EL on Brexiti-leppes Suurbritanniale vastu tulnud

Foto: Julien Warnand/EPA/Scanpix

Euroopa Liidu Brexiti-läbirääkija Michel Barnier ütles, et EL on tulnud Suurbritanniale olemasolevas Brexiti-leppes vastu, eriti Iiri piiri küsimuses.

Barnier hoiatas esmaspäeval Suurbritanniat, et lahkumisleppes lõpliku kokkuleppeni jõudmiseks on väga vähe aega enne, kui riik 29. märtsil liidust lahkub, vahendas Reuters.

"Aeg, mis on jäänud, on äärmiselt lühike," ütles Barnier Luksemburgis pressikonverentsil.

"Lahkumislepe, milles me Theresa May valitsusega kokku leppisime on parim viis, kuidas tagada Suurbritannia korrapärane lahkumine," lisas ta.

Luksemburgi peaminister Xavier Bettel rõhutas, et vastutus Brexiti-lahenduse leidmiseks on praegu Londoni käes.

"Meie pole kunagi survestanud Brexitit, me pole kunagi nõudnud Brexitit. See vastutus sai alguse Londonist ja on jätkuvalt Londoni käes," ütles ta.

May teavitab parlamenti Brexiti arengutest teisipäeval

Briti peaminister Theresa May jätkab jõupingutusi enda Brexiti-leppele toetuse saamiseks ning teavitab parlamenti Brexiti-kõneluste arengutest teisipäeval, vahendas BBC.

May teisipäevane pöördumine alamkojas toimub päev varem kui esialgu planeeritud. Neljapäeval toimub Briti parlamendis taas debatt leppe üle.

Eelmisel nädalal tegi May visiidi Dublinisse ja Brüsselisse, et saada Euroopa Liidult toetust Iiri piiri kaitsemeetmega seoses tehtud muudatustele. Kaitsemeetmega soovitakse vältida füüsilise piiri taastamist Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vahele.

Jaanuaris hääletas Briti parlament selle poolt, et peaminister leiaks praegusele kaitsemeetmele alternatiivseid lahendusi. EL on aga korduvalt öelnud, et ei kavatse praegust Brexiti-lepet ümber rääkida. Siiski jätkuvad jõupingutused mõlemale poolele rahuldavate lahenduste leidmiseks.

Eelmisel nädalal kirjutas opositsioonilise Tööpartei juht Jeremy Corbyn Mayle kirja, milles esitas viis nõudmist selleks, et tema partei Brexiti-lepet toetaks. Muu hulgas nõuab Tööpartei Suurbritannia alalist jäämist tolliliitu.

May vastas, et ootab kahe partei kohtumist, et arutada viise, kuidas Brexitiga edasi minna. Samas kinnitas peaministri kabinet, et May tõrjus kõik ettepanekud, mis tahavad riigi jäämist tolliliitu. Rahvusvahelise kaubanduse minister Liam Fox nimetas Corbyni ettepanekut "ohtlikuks luuluks".

"On hea näha, et me oleme ühel arvamusel selles, et Suurbritannia peaks lahkuma Euroopa Liidust leppega ning et meie ülesanne praegu on saavutada lepe, mis austab meie lubadusi Põhja-Iirimaa rahvale, saab toetuse parlamendilt ja mida saab Euroopa Liiduga läbi rääkida, mitte selles, et korraldada uued valimised või teine referendum," ütles May Corbynile.

Corbyn on korduvalt öelnud, et kui May ei suuda parlamendilt leppele toetust saada, siis tuleks korraldada erakorralised üldvalimised. Samuti on osad Tööpartei saadikud soovinud Brexiti üle uut rahvahääletust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: