Kaitsevägi valmistub kriisi korral kasutusse võtma tuhandeid eramasinaid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vaenlase pidurdamiseks ja inimeste evakueerimiseks ei pruugi kaitseväe enda sõidukitest piisata. Pildil sõiduk võidupüha paraadil.
Vaenlase pidurdamiseks ja inimeste evakueerimiseks ei pruugi kaitseväe enda sõidukitest piisata. Pildil sõiduk võidupüha paraadil. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Kaitseressursside amet (KRA) on registrite põhjal välja sõelunud umbes 2700 üksust tehnikat ning nende omanikud saavad juba lähiajal koormisteate, mis maakeeli tähendab teate saajale seda, et tema masin sobib omaduste ja tehnilise seisundi poolest hästi täitma mõnd riigile vajalikku ülesannet sõja korral.

Riigi n-ö reservnimekirja arvamise otsuse võivad saada nii ettevõtted kui ka eraisikud, kirjutab Postimees.

Suuri kohustusi sellega ei kaasne ning näiteks õppustega tehnika olemasolu testima ei hakata, vaid tegutseda tuleb alles siis, kui otsus pööratakse täitmisele ja siis tuleb sõiduk kindla aja jooksul ja täis paagiga varem määratud kohta toimetada ning kaitseväele üle anda.

Kogu plaani mõte on parem valmisolek: näiteks ei pruugi vaenlase pidurdamiseks vajalike tõkete ja kaevikute rajamiseks piisata üksnes kaitseväe koppadest ning buldooseritest, samuti läheb riigiasutuste ja elanike evakueerimiseks sõja jalust tarvis märksa suuremal hulgal veokeid ja busse, kui riigil on olemas.

Kuigi riigikaitseliste sundkoormiste seadus kehtib 1995. aastast, puudusid sellel pikka aega rakendusaktid ning alles hiljuti, pärast seda, kui kaitseministeerium tellis olukorra lappimiseks viis eri suunitlusega õigusanalüüsi, sai seadusandlus korda.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: