Kaubavahetuse puudujääk ulatus mullu 1,8 miljardi euroni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Scanpix

Eestist eksporditi eelmisel aastal kaupu jooksevhindades 14,4 miljardi euro väärtuses ja imporditi 16,2 miljardi euro eest, mis tähendab, et kaubavahetuse puudujääk oli 2018. aastal 1,8 miljardit eurot.

Kaupade eksport suurenes 2018. aastal võrreldes 2017. aastaga 12 protsenti ja import 10 protsenti, teatas statistikaamet.

Kaubavahetuse puudujääk oli eelmisel aastal 69 miljoni euro võrra väiksem kui 2017. aastal.

Suurim ülejääk oli puidu ja puittoodete ning mitmesuguste tööstustoodete (sh mööbel, kokkupandavad puitehitised) kaubavahetuses, suurim puudujääk oli transpordivahendite ning keemiatööstuse tooraine ja toodete kaubavahetuses.

Euroopa Liidu riikide osatähtsus Eesti koguekspordis oli 2018. aastal 68 protsenti ja -impordis 78 protsenti.

Kaubavahetuses EL-i riikidega suurenes eksport 6 protenti ja import 4 protsenti. Enam kasvas kaubavahetus EL-i väliste riikidega – eksport suurenes 27 protsenti ja import 37 protsenti. Eesti kaubavahetuse bilanss EL-i väliste riikidega oli ülejäägis üle ühe miljardi euro.

Nii nagu varasematelgi aastatel viidi Eestist 2018. aastal enim välja elektriseadmeid, nende osatähtsus Eesti koguekspordist oli 16 protsenti. Järgnesid mineraalsed tooted (15 protsenti) ning puit ja puittooted (11 protsenti).

Kaupade ekspordi peamised sihtriigid olid 2018. aastal Soome (16 protsenti kogu kaupade ekspordist), Rootsi (11 protsenti) ja Läti (10 protsenti).

Soome eksporditi enim elektriseadmeid ning metalli ja metalltooteid, Rootsi elektriseadmeid ning puitu ja puittooteid, Lätti mineraalseid tooteid ning põllumajandussaaduseid ja toidukaupu.

Aastaga suurenes kõige enam eksport USA-sse, Singapuri ja Soome. Enim vähenes eksport Rootsi, Hollandisse ja Venemaale.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: