Veebruaris suurendas eksporti puidusektor

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Puidutööstus. Autor/allikas: ERR

Statistikaameti andmetel suurenes kaupade eksport 2019. aasta veebruaris võrreldes eelmise aasta veebruariga neli protsenti ja import viis protsenti. Ekspordi kasvu mõjutasid enim puidu ja puittoodete ning kokkupandavate puitehitiste väljavedu.

Veebruaris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,16 miljardi euro väärtuses ja imporditi 1,26 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 95 miljonit eurot, mis oli 12 miljonit eurot rohkem kui möödunud aasta samal perioodil.

Veebruaris oli kaupade ekspordi peamisteks sihtriikideks Soome (15 protsenti kogu kaupade ekspordist), Rootsi (11 protsenti), Läti ja Ameerika Ühendriigid (mõlema osatähtsus kaheksa protsenti).

Soome eksporditi enim elektriseadmeid ning metalli ja metalltooteid, Rootsi puitu ja puittooteid ning elektriseadmeid, Lätti transpordivahendeid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu ning USA-sse elektriseadmeid ja mineraalseid tooteid.

Eksport suurenes enim Ameerika Ühendriikidesse (58 miljonit eurot), Hollandisse ja Türki (mõlemasse 16 miljonit eurot). Ameerika Ühendriikidesse suurenes enim kommunikatsiooniseadmete, Hollandisse mineraalsete toodete ja Türki toidunisu väljavedu. Enim kahanes eksport Suurbritanniasse (22 miljonit eurot), kuhu veeti vähem mineraalseid tooteid.

Kaupadest eksporditi veebruaris kõige rohkem elektriseadmeid (15 protsenti kogu kaupade ekspordist), mineraalseid tooteid (14 protsenti) ning puitu ja puittooteid (12 protsenti). Ekspordi kasvu mõjutas enim puidu ja puittoodete (21 miljonit eurot), mitmesuguste tööstustoodete (14 miljonit eurot) ja mehaaniliste masinate (11 miljonit eurot) väljaveo suurenemine. Enim kahanes mineraalsete toodete (23 miljonit eurot) väljavedu.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas veebruaris 74 protsenti kogu kaupade ekspordist. Kodumaist päritolu kaupade väljavedu suurenes eelmise aasta veebruariga võrreldes neli protsenti ja re-eksport kolm protsenti. Enim suurenes Eesti päritolu puidu ja puittoodete (puidupelletid, liimpuit, okaspuidust saelauad) ning mitmesuguste tööstustoodete (kokkupandavad puitehitised, mööbel) väljavedu, samas vähenes mineraalsete toodete (põlevkivikütteõli, elektrienergia) eksport.

Veebruaris imporditi kõige enam kaupu Soomest (12 protsenti), Saksamaalt (11 protsenti) ning Rootsist (kümme protsenti). Soomest imporditi kõige rohkem mineraalseid tooteid ja elektriseadmeid, Saksamaalt transpordivahendeid ja mehaanilisi masinaid ning Rootsist elektriseadmeid ja transpordivahendeid.

Kõige rohkem suurenes import Rootsist (13 miljonit eurot), mida suurendas enim elektriseadmete sissevedu. Import vähenes kõige enam Valgevenest (13 miljonit eurot), mida põhjustas mineraalsete toodete sisseveo vähenemine ligi poole võrra.

Kaupadest imporditi Eestisse enim elektriseadmeid (13 protsenti kogu kaupade impordist), mineraalseid tooteid (12 protsenti) ja transpordivahendeid (11 protsenti). Kõige enam suurenes keemiatööstuse tooraine ja toodete (17 miljonit eurot) ning vähenes mehaaniliste masinate (12 miljonit eurot) sissevedu.

Võrreldes 2018. aasta sama kuuga tõusis väliskaubanduse ekspordi mahuindeks aastaga neli protsenti ning impordi mahuindeks langes ühe protsenti võrra.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: