Riigikogu tahab pikendada infotundi ühelt tunnilt kahele

Jüri Ratas riigikogu infotunnis 13. veebruaril saadikute küsimustele vastamas.
Jüri Ratas riigikogu infotunnis 13. veebruaril saadikute küsimustele vastamas. Autor/allikas: (Foto: ERR)

Riigikogu kiidab kolmapäeval suure tõenäosusega heaks eelnõu, millega riigikogu infotund pikeneb edaspidi seniselt ühelt tunnilt kahele. Vastava muudatusettepaneku tegi eelnõusse opositsiooniline Reformierakond.

Riigikogu täiskogu iga töönädala kolmapäeval toimub infotund, kus peaminister ja ministrid vastavad riigikogu liikmete suulistele küsimustele. Kolmapäeval kolmandale lugemisele tulevas riigikogu kodu- ja töökorra seaduse muutmise seaduses on kirjas, et edaspidi toimuks infotund kella 12-st 14-ni ehk algaks tund aega senisest varem ja pikeneks ühelt tunnilt kahele.

Vastava muudatusettepaneku esitas eelnõu teisel lugemisel Reformierakonna fraktsioon ja juhtivkomisjon otsustas seda arvestada.

Samuti pikeneb infotunnis esitatava küsimuse ja vastamise aeg: muudatusettepanekuga nähakse ette, et küsimuse esitamiseks antakse aega kaks minutit varasema ühe minuti asemel ning vastamiseks kolm minutit senise kahe minuti asemel.

Eelnõu seletuskirjas tuuakse välja, et infotunni pikendamine on ajendatud asjaolust, et infotunni pikkus ei ole tänase korra järgi piisav, et riigikogu liikmed saaksid vajalikel teemadel küsimustele vastused.

"Põhiseaduskomisjoni liikmed leidsid, et kuna üldine arusaam komisjonis on olnud, et parlamentaarset debatti võiks riigikogus olla rohkem, siis infotunni pikendamine on üks võimalus seda debatti juurde tekitada. Komisjon toetas esitatud muudatusettepanekut," ütles põhiseaduskomisjoni esimees Marko Pomerants ERR-ile.

Pomerants (Isamaa) märkis, et toetus eelnõule on riigikogus lai, kuid kuidas parlamentaarse debati elavdamine päris elus välja tuleb, sõltub juba konkreetsetest inimestest nii küsijate kui ka vastajate poolelt. "Et küsijad oleks ettevalmistatud ja et vastajad ei sõidaks küsijatest teerulliga üle," sõnas Pomerants.

Kui riigikogu kolmapäeval eelnõu heaks kiidab, pikeneb riigikogu infotund kahele tunnile mitte praegusele, vaid 3. märtsil valitavale uuele riigikogule. Eelnõu heakskiitmiseks non vaja riigikogu koosseisu häälteenamust ehk 51 häält.

Kuid infotund pole ainus oluline muudatus eelnõus. Teine oluline muudatus on see, et edaspidi saavad ministrite umbusalduse algatajad või nende esindajad esineda sõnavõtuga, mille kestus ei ületa 20 minutit ja milles põhjendatakse umbusalduse esitamist.

Selle järel esineb valitsusliige, kelle suhtes umbusalduse avaldamine algatati, sõnavõtuga, mille kestus ei või ületada 20 minutit. Riigikogu liige võib valitsusliikmele esitada kaks suulist küsimust.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: