Valge Maja ametnikud tahtsid Saudi Araabiale tuumatehnoloogiat anda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Valge Maja.
Valge Maja. Autor/allikas: Caro / Muhs/Scanpix

Valge Maja kõrged ametnikud tahtsid hoolimata eetikanõunike ja kaitseametnike vastuseisust jagada Saudi Araabiaga tuumaenergiatehnoloogiat, selgub kongressi raportist, mis viitab valitsuse lekitajatele.

Mõlema partei kongresmenid on väljendanud muret, et Saudi Araabia võib arendada tuumarelvi, kui USA peaks tuumatehnoloogiat kuningriigiga korralike kaitsemehhanismideta jagama.

Esindajatekoja järelevalvekomitee alustas teisipäeval uurimist seoses lekitajate väidetega, et nad on Valges Majas olnud tunnistajaiks ebanormaalsetele tegudele seoses ettepanekuga rajada Saudi Araabiasse kümneid tuumareaktoreid.

Raportis tõstatatakse küsimus, kas "kaosest, düsfunktsionaalsusest ja reetmisest" läbi imbunud Valge Maja töötajad proovisid mööda minna riigikaitseprotseduuridest tuumatehnoloogia vallas.

Teade langeb ajale, kui Trumpi väimees ja nõunik Jared Kushner loob rahuplaani Lähis-Ida jaoks, mis sisaldab ilmselt ka majandusettepanekuid Saudi Araabiale.

Valge Maja ei ole asjaga seonduvatele küsimustele vastanud.

Kongressi raporti järgi vedas kuningriigiga tuumaenergia jagamise projekti endine kaitsenõunik Michael Flynn, kes vallandati 2017. aasta algul. Projekti kallal töötamist jätkas riikliku julgeolekunõukogu ametnik Derek Harvey ja see on endiselt Valges Majas kaalumisel.

Uurimise alustamisest teatas teisipäeval Marylandi esindaja ja järelevalvekomitee esimees Elijah Cummings.

Tuginedes lekitajate ütlustele ja kirjavahetusele, kirjeldatakse komitee raportis, kuidas julgeolekunõukogu ja eetikaametnikud korduvalt hoiatasid, et Flynni ja tema nõunike plaan võib vastu minna föderaalse huvide konflikti seadusega ja määrustega, mis korraldavad tuumatehnoloogia jagamist välisriikidega.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: