EL muretseb antisemitismi kasvu pärast

EL muretseb kasvava antisemitismi pärast.
EL muretseb kasvava antisemitismi pärast. Autor/allikas: Sachelle Babbar/ZUMA Wire/Scanpix

Euroopa Liidu põhiõiguste amet (FRA) ja Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans teatasid esmaspäeval avaldatud uuringu tulemustele viidates, et on mures blokis kasvavate antisemiitlike meeleolude pärast.

FRA ütles seda pärast seda, kui 12 Euroopa riiki käsitlenud uuring leidis, et kümnest juudist üheksa hinnangul on antisemitism viimasel viiel aastal kasvanud.

Amet teostas uuringu maist juunini. Selle raames küsitleti 16 395 juuti 12 EL-i riigis: Austria, Belgia, Hispaania, Holland, Itaalia, Prantsusmaa, Poola, Rootsi, Saksamaa, Taani, Ungari ja Ühendkuningriik.

FRA sõnul uskus 85 protsenti küsitletud juutidest, et antisemitism on nende koduriigi põhiprobleem. Kolmkümmend kaheksa protsenti küsitluses osalenuist olid kaalunud emigreerumist, lisas FRA.

Vastanuist 89 protsenti tundsid, et antisemitism oli nende riigis viimase viia aasta jooksul kasvanud, ning 90 protsendi sõnul on olukord eriti halb internetis.

Seitsekümmend protsenti märkis, et nad olid leidnud antisemitismi ilminguid meediast ja poliitilisest diskursusest. Pea 30 protsenti ütlesid, et neid oli ahistatud.

Vastanuist 80 protsenti ei teavita tõsistest intsidentidest politseid ega võime. Paljud pidasid teavitamist mõttetuks.

"Iga kord, kui kogukonnad ässitatakse teineteise vastu või identiteedipoliitika siseneb taas mängu, siis on esimesed ohvrid alati juudid," ütles Timmermans.

"Te peate teadma, et antisemitism on nagu kanaarilind söekaevanduses," lisas ta.

Timmermansi sõnul oli Euroopa nakatunud 20. sajandil mitmesse haigusesse, kuid ainsana "püsis parandamatuna antisemitism".

Ta rõhutas, et iga Euroopa poliitiku ja erakonna kohus on võidelda antisemitismiga, olgu see siis Euroopa, riiklikul või kohalikul tasandil.

Timmermans ärgitas tõhustama korrakaitseametnike ja õpetajate väljaõpet.

Lisaks kutsus ta Ungari peaministrit Viktor Orbáni üles lõpetama kampaaniad, mis õhutavad riigis antisemitismi.

Ta tõi näiteks plakatid, mida Orbáni valitsus kasutas 2017. aastal kampaanias USA-Ungari miljardäri George Sorosi vastu ja millele kritseldati antisemiitlikku grafitit.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: