Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Juudivaenulikuks peetud vana kõne tõi kaasa uue kriitikalaine Corbyni vastu

Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. Autor/allikas: PA/Pictures

Briti Tööpartei liidrit Jeremy Corbynit tabas taas kriitika seoses tema sõnadega juutide aadressil.

Avalikkuse ette jõudis video, kus Corbyn astub üles kõnega ühel Palestiina-meelsel üritusel. Kõnes ütleb Corbyn näiteks, et "sionistid ei saa aru Briti irooniast" ja annab justkui laiemalt mõista, et juudid on Suurbritannia ühiskonnas võõrkultuur, kirjutab Times.

Täpsemalt rääkis Corbyn oma 2013. aastal peetud kõnes ühest varasemast kõnest, mille oli pidanud Palestiina Omavalitsuse esindaja Manuel Hassassian. Corbyni arvates olid kõnet kuulanud "sionistid" seda valesti tõlgendanud ja siis selle vale tõlgenduse pärast Hassassiani kritiseerinud.

"Seega selgelt kaks probleemi. Üks on see, et nad ei taha õppida ajalugu, ja teiseks, olles elanud siin riigis juba väga pikka aega, tõenäoliselt kogu oma elu, ei saa nad ka inglise irooniast aru. Manuel saab inglise irooniast aru ja kasutab seda väga-väga efektiivselt, seega ma arvan, et nad vajavad kaht õppetundi, millega me neid aidata saame," rääkis Corbyn, kes hiljem leiboristide juhiks tõusis.

Üks suuremaid juudi heategevusorganisatsioone on nimetas Corbyni sõnu "ühemõtteliseks antisemiitlikuks vihaks" ning juudi rahvusest Tööpartei rahvasaadik Luciana Berger nentis, et parteijuhi sõnu ei saa kuidagi välja vabandada ning et selline sõnavõtt tekitab temas tunde, et ta pole oma koduparteis oodatud.

Corbyn on varem, eriti enne parteijuhiks saamist, paistnud silma äärmusliku Iisraeli-kriitikaga ning väljaütlemistega, mida on peetud antisemiitlikeks. Samal ajal on ta olnud sõbralikes suhetes erinevate palestiina aktivistidega ning kohtunud muuhulgas sõbralikult ka Gazat kontrolliva terrorirühmitusega Hamas.

Pärast parteijuhiks saamist on Corbyni ja tema poolehoidjate väidetav antisemitism olnud üks peamisi parteisiseste tülide põhjusi. Ise on ta väitnud, et tal pole mingeid eelarvamusi juutide suhtes, kuid paraku näitavad avalikkuse ette jõudvad varasemad avaldused teda paljude jaoks siiski teises valguses. Äsjane vana kõne on tema vastu esitatud etteheidetest üks tõsisemaid ning kunagise parteijuhi Ed Milibandi kunagine kõnedekirjutaja Jamie Susskind on kutsub teda nüüd koheselt erakonna juhi kohalt tagasi astuma.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: