USA koolipoisi pere nõuab Washington Postilt 250 miljonit dollarit

Nicholas Sandmann ja Nathan Phillips silmitsi Washingtonis 18. jaanuaril.
Nicholas Sandmann ja Nathan Phillips silmitsi Washingtonis 18. jaanuaril. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kentucky osariigist pärit teismelise noormehe perekond kaebas kohtusse ajalehe Washington Post ning nõuab kompensatsiooniks 250 miljonit dollarit. Kaebuse kohaselt esitas ajaleht noormehe kohta valeväiteid, justkui oleks ta käitunud jaanuaris Washingtonis Lincolni mälestusmärgi juures toimunud meeleavaldusel rassistlikult ning algatanud vastasseisu põlisameeriklasest aktivistiga.

Sündmused said alguse, kui Washingtonis leidis 18. jaanuaril aset abordivastane meeleavaldus March for Life, kuhu oli oma katoliikliku kooli (Covington Catholic High School) reisiseltskonnaga saabunud ka 16-aastane Nicholas Sandmann. Sotsiaalmeedias hakkasid jaanuaris kulutulena levima fotod ja videod, kus on näha, kuidas president Donald Trumpi "Make America Great Again" ehk nn MAGA nokamütsi kandev Sandmann seisab silmitsi teisel meeleavaldusel (Indigenous Peoples March) osalenud põlisameeriklasest aktivisti Nathan Phillipsiga. Sandmann seisab ja naeratab, Phillips aga lööb šamaanitrummi ja laulab, vahendasid Reuters, Fox News ja CNN.

Kui esialgu väitsid mitmed meediaväljaanded, et Sandmann käitus eaka põlisameeriklase suhtes rassistlikult ja algatas vastasseisu, siis hiljem on ta ise ja ka teised meediaväljaanded märkinud, et sündmused arenesid tegelikult teistmoodi ning neid selgitusi toetab ka hiljem levima hakanud teine video samast sündmusest. Nimelt olid Covingtoni koolipoiste suunas vaenulikke hüüdlaused teele saatmas mustanahalised meeleavaldajad rühmitusest Black Hebrew Israelites ning Phillips üritas oma trummimänguga rahustada kahe seltskonna vahel tekkinud pinget.

Sandmann ise on öelnud, et ei käitunud sündmuskohal kuidagi rassistlikult ning et ta ei irvitanud põlisameeriklasest aktivisti üle, vaid üritas hoopis naeratades mõista anda, et ta ei ole vihane ega kavatse lasta sündmusel areneda suuremaks vastasseisuks.

Phillips on meediale kinnitanud, et üritas tõepoolest tulla "rahu vahendajana" katoliiklike koolipoiste ja mustanahaliste aktivistide vahele, sest olukord tundus olevat ohtlik. Küll aga märkis ta, et osa koolipoistest tegi nn tomahoogilöögi liigutust, mida põlisameeriklased peavad solvavaks. Samas ta oma avalduses Sandmanni nimeliselt välja ei toonud. Sandmann on sellise liigutuse tegemist igatahes eitanud ning Phillipsi väited, justkui oleks koolipoisid avaldanud häälekalt toetust Trump piirimüüri ehitamisele, pole kinnitust saanud.

Covingtoni piiskopkonna poolt palgatud detektiivibüroo märkis oma eelmisel nädalal avaldatud raportis, et teismelised mingit vastasseisu ei algatanud ning et nad ei teinud Phillipsi suhtes mingeid rassistlikke märkusi. Mõned koolipoisid olid raporti kohaselt küll teinud Phillipsi trummi saatel "tomahoogilööki", kuid see polevat olnud suunatud põlisameeriklase vastu. Märkimisväärne on ka see, et raporti koostanud uurijatel ei õnnestunud pärast korduvaid katseid Phillipsiga kohtuda. Põlisameeriklastest aktivistid on raporti järeldusi kritiseerinud ja märkinud, et isegi kui keegi ei öelnud midagi rassistlikku, on "MAGA-mütsides tomahoogilöögi tegemine selge meelsuse avaldamine".

Sandmanni perekonna kohtukaebuse kohaselt valis Washington Post noormehe õigusevastaselt oma sihtmärgiks ning kiusas teda, et "edendada oma Trumpi-vastast kallutatust, sest ta on valge katoliiklane, kes kandis "Make America Great Again" suveniirmütsi reisil abordivastasele meeleavaldusele".

Sandmann nõuab kahjutasuks 250 miljonit dollarit. Sama palju maksis Amazoni asutaja Jeff Bezos 2013. aastal, kui ta Washington Posti ostis. Sandmanni esindav advokaat Lin Wood lausus, et sarnaseid kohtukaebusi on neil kavas veel esitada.

Washington Post teatas kommentaariks, et hetkel tutvutakse kohtukaebuse sisuga, kuid igal juhul on neil plaanis kohtus end kaitsma hakata.

USA-s on sageli esitatud suuri kahjutasusid sisaldavaid kohtukaebusi valeandmete esitamises süüdistatud meediaväljaannete vastu. Viimastel aastatel on need kohtukaebused kajastanud ka avaliku arvamuse ja ühiskonna lõhestumist Trumpi pooldajateks ja vastateks. Näiteks kaebasid Seth Richi vanemad kohtusse Fox Newsi seoses oma tapetud poja suhtes levitatud vandenõuteooriaga.

Rohkelt kohtukaebusi valeväidete ja vandenõuteooriate edastamise eest on pälvinud ka innukas Trumpi toetaja ja Infowarsi eestvedaja Alex Jones.

Washington Posti omanik Bezos aga süüdistab praegu kõmulehte National Enquirer väljapressimises.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: