Amazoni juht Bezos süüdistab kõmulehtede firmat väljapressimises

Amazoni juht Jeff Bezos.
Amazoni juht Jeff Bezos. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Amazoni asutaja ja juht Jeff Bezos, keda peetakse hetkel maailma rikkaimaks inimeseks, teatas reedel, et kõmulehtede kirjastaja American Media Inc (AMI) tegeleb tema suhtes väljapressimisega.

Bezos kirjutas blogis, et meediafirma oli teinud talle ettepaneku, mille kohaselt peaks ta astuma üles avaldusega, milles lükkaks tagasi väited, et kõmulehe National Enquirer poolt tema kohta kirjutatud lood on poliitiliselt motiveeritud. Vastutasuks aga lubas meediafirma, et nad ei avalda lehes Bezosi "intiimseid fotosid". Samuti nõudis firma, et Bezos lõpetaks uurimise, kuidas fotod lehe kätte jõudsid, vahendasid BBC ja Yle.

Muuhulgas avaldas Bezos ka teate, kus lehefirma esindaja annab ülevaate enda valduses olevatest Bezosi "intiimsetest fotodest". Täpsemalt kirjeldatakse isiklikke sõnumeid ja fotosid kehaosadest, mida Bezos ja temaga suhtes olnud telesaatejuht Lauren Sanchez teineteisele saatsid.

AMI ei ole Bezosi süüdistust veel kommenteerinud.

TAUST

Bezos teatas jaanuaris, et tema ja abikaasa MacKenzie Bezos plaanivad pärast 25 aastat kestnud kooselu oma abielu lahutada. Samal päeval kirjutas National Enquirer, et neil on kavas avaldada Bezosi ja Sanchezi isiklikke sõnumeid. Leht tegi ka teatavaks, et Bezosil ja Sanchezil, kes mõlemad olid sel hetkel abielus, on suhe.

Amazoni omanik palkas seejärel tuntud turvakonsultandi Gavin de Beckeri uurima seda, kuidas need isiklikud sõnumid ja fotod on jõudnud National Enquireri kätte. De Becker kinnitas peagi, et kogu andmelekkel on ka selge poliitiline motiiv. Muuhulgas mainis De Becker ka Sanchezi venda, kes on avaldanud häälekalt toetust president Donald Trumpile. Sanchezi vend on küll väited Washington Postile antud intervjuus tagasi lükanud.

President Trump on korduvalt Bezosi ja Amazoni vastu sõna võtnud. Kõige rohkem paistab USA riigipead häirivat asjaolu, et Bezosile kuulub ajaleht Washington Post. Viimast nimetab Trump "Amazoni peamiseks lobistiks". Bezosit on Trump aga muuhulgas nimetanud "Jeff Bozoks" ehk sisuliselt klouniks.

Bezos tunnistab ka ise, et Washington Posti omanikuks olemine on tema elu keerulisemaks teinud.

"Paratamatult arvavad teatud võimukandjad, kellest Washington Post kirjutab, ekslikult, et mina olen nende vaenlane. President Trump on oma paljude säutsudega selgelt üks neist," nentis Amazoni juht.

AMI-l ja National Enquirer on aga olnud pikemat aega olnud lähedased suhted Trumpi toetavate ringkondadega. AMI omanik David Pecker on näiteks Trumpi sõber ning Trumpi poliitilisi vastaseid on National Enquirer ennegi sihikule võtnud. Üheks tuntumaks näiteks on see, kui 2016. aastal vabariiklaste eelvalimistele ajal ilmusid seal väited, justkui oleks Trumpi vastaskandidaadi Ted Cruzi isa olnud seotud president John F. Kennedy atentaadiga.

Eelmisel aastal tuli AMI-l kokku leppida koostöös võimudega seoses juhtumiga, mis puudutas ka Trumpi. Nimelt maksis firma enne 2016. aasta presidendivalimisi 150 000 dollarit modell Karen McDougalile saamaks eksklusiivset lugu sellest, kuidas modell räägib suhtest Trumpiga. Firma jättis seejärel artikli avaldamata ja tunnistas prokuratuuriga sõlmitud kokkuleppes, et raha maksmise eesmärgiks oli takistada McDougali loo avalikkuse ette jõudmist. Kokkuleppe tulemusena jättis prokuratuur süüdistuse AMI vastu esitamata, kuid muuhulgas ka selle rahaülekandega sai vanglakaristuse Trumpi endine advokaat Michael Cohen. Cohen on omakorda öelnud, et tegutses selliste maksete vahendamisel Trumpi juhiste järgi, Trump on aga süüdistanud Cohenit valetamises ja süüdistused tagasi lükanud.

Amazoni juht lükkas oma postituses tagasi kõik AMI ähvardused ning on enda sõnul valmis selleks, et leht avaldab temast piinlikke isiklikke fotosid.

"Ükskõik, millist häbi AMI suudab mulle ka tekitada, on see teisejärguline, sest siin on praegu küsimus milleski palju olulisemas. Kui minu positsioonis inimene ei suuda sellisele väljapressimisele vastu hakata, siis kes üldse suudab?" kirjutas Bezos ja lisas, et nüüdseks on juba paljud inimesed tema palgatud uurijatega ühendust võtnud ja tunnistanud, et nad olid sunnitud AMI väljapressimistele alluma.

"Loomulikult ma ei taha, et minust avaldataks piinlikke fotosid, kuid ma ei võta ka osa nende teada-tuntud praktikast, mis sisaldab väljapressimist, poliitilisi teeneid, poliitilisi rünnakuid ja korruptsiooni. Ma eelistan vastu hakata, keerata see palk teistpidi ja vaadata, kes sealt alt välja roomab," sõnas Bezos.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: