Prantsusmaa arstid võivad saada õiguse määrata patsiendile kodust töötamist

Arst, arhiivifoto.
Arst, arhiivifoto. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Prantsusmaa valitsus on käinud välja eelnõu, mille kohaselt oleks võimalik haigestunud töötajale pakkuda ametlikku viisi kodunt tööd teha. Tegemist on osaga valitsuse soovist vähendada rohket töövõimetuslehtede võtmist Prantsusmaa töötajate poolt.

Plaani heaks kiitmise korral oleks arstidel võimalus määrata nende poole pöördunud inimesele töövõimetuslehe asemel kodunt töötamine (le télétravail). Sisuliselt puudutaks see inimesi, kelle töö iseloom seda võimaldab ning kelle tervislik seisund on parajasti selline, et nad pole nii haiged, et ei suudaks üldse midagi teha, kuid pole ka niivõrd heas vormis, et tööpostile kohale laekuda, kirjutab Times.

Prantsusmaal on sagedane töövõimetuslehtede võtmine olnud juba pikka aega probleemiks ning mõttekoja Sapiens Institute hinnangul läheb see riigi majandusele maksma umbes 108 miljardit eurot aastas.

President Emmanuel Macron on oma ametiaja algusest saadik üritanud Prantsusmaa majandust efektiivsemaks muuta ning lahendada küsimusi, millest tema eelkäijad on sageli üritanud eemale hoida.

Erasektoris võtavad prantslased keskmiselt 17 haiguspäeva aastas. Avalikus sektoris, kus osa ametnikke on tavamõistes väljaspool vallandamisohtu, võetakse keskmiselt 26 haiguspäeva aastas.

Ettepanek on - nagu ka arvata oli - võetud ametiühingute poolt vastu terava kriitikaga. Prantsusmaa suurim ametiühing CGT teatas kommentaariks, et perearstidel puudub kvalifikatsioon määrata inimestele tööd, sest nad ei ole kursis patsiendi töö eripäradega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: