Keskpank: ettevõtete ligipääs rahale on hea ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1551170700000 | amCalendar}}
Foto: Eesti Pank

Likviidsete vahendite kasv on parandanud ettevõtete võimet rahastada oma tegevust ja teha investeeringuid omavahenditest, kuid ka juurdepääs laenudele on endiselt hea, teatas Eesti Pank.

 

Keskpanga ökonomist Timo Kosenko märkis, et pangalaenude kättesaadavus 2018. aastal ettevõtete hinnangul küll mõnevõrra halvenes, aga paranenud on pangandussektoriväliste laenude kättesaadavus.

Rahastamise kättesaadavust toetavad nii ettevõtete tugev finantsseis ja krediidiajaloo paranemine kui ka väga madalad baasintressimäärad.

Ettevõtete võlakohustused kasvasid 2018. aastal pisut üle 5 protsendi. Eesti Panga detsembriprognoosi põhjal suurenevad ettevõtete võlakohustused 2019. aastal veidi kiiremini, kuid seejärel kasv aeglustub ja jääb alla 6 protsendi.

Tänu sissetulekute kasvule suurenevad ka majapidamiste säästud ja rohkem majapidamisi on võimelised laenu võtma. Kasvanud on nii majapidamiste varad kui ka laenukohustused.

"Laenukasvu toetavad lisaks sissetulekute suurenemisele ka madalad intressimäärad. Eesti Panga prognoosi järgi aeglustub majapidamiste võlakohustuste aastakasv lähiaastatel ligikaudu 6 protsendini. Elanikkonnas on suurenenud nende perede osakaal, kel on sääste, kuid kogutud säästude suurus on enamasti siiski üsna väike. Paljudel peredel pole ootamatuteks olukordadeks piisavalt rahatagavara," märkis Kosenko.

Eesti pangandusturu muutused on keskpanga kinnitusel avaldanud mõju laenupakkumisele. Mõne laenutoote puhul on konkurents nõrgenenud, mis osaliselt selgitab nii ettevõtete võetud laenude kui ka uute eluasemelaenude keskmiste intressimarginaalide väikest tõusu.

"Kuigi laene võetakse aktiivselt, katavad uute laenude väljaandmist suures osas varasemate laenude tagasimaksed ja hoiuste kasv. Kuna võlakirjade roll pankade rahastamises kasvab, mõjutab pankade rahastamist ja laenupakkumist lisaks Põhjamaade majanduse või panganduse arengule üha rohkem ka see, mis toimub rahvusvahelistel finantsturgudel," lisas Kosenko.

Leibkondade hoiused on jõudsalt kasvanud

Inimeste hoiused on viimastel aastatel jõudsalt kasvanud, moodustades ühtekokku 7,5 miljardit eurot, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samas jaotuvad hoiused väga ebaühtlaselt. Kui ühe leibkonna keskmine hoius on 9734 eurot, mis on kasvanud nelja aastaga 38 protsenti, siis leibkonna mediaanhoius on vaid 1887 eurot. Tõsi, leibkonna mediaanhoius, millest suuremaid ja väiksemaid hoiuseid ühepalju, on kerkinud nelja aastaga lausa 75 protsenti.

"Ligikaudu viis protsenti suurematest hoiustest moodustavad 50 protsenti hoiuste kogumahust. Umbes 40 protsendil eestlastest jäävad hoiused alla 1000 euro ja 20 protsendil alla 100 euro," selgitas Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: