USA tervitas EL-i rahapesu musta nimekirja laiendamise nurjumist ({{commentsTotal}})

USA ja Euroopa Liit.
USA ja Euroopa Liit. Autor/allikas: Ralph Peters/Imago/Scanpix

USA tervitas reedel Euroopa Komisjoni rahapesu musta nimekirja laiendamise plaani nurjumist, mis oleks ette näinud nelja USA ülemereterritooriumi nimistusse lisamist.

"On südantsoojendav näha liikmesriikide terve mõistuse võidutsemist Komisjoni dogmaatilise poosetamise üle," ütles USA saadik Euroopa Liidus Gordon Sondland uudisteagentuurile AFP.

Komisjoni plaani tõrjusid pea kõik liikmesriigid ja see vihastas lisaks Ühendriikidele välja ka Saudi Araabia, mis oleks samuti musta nimekirja lisatud.

Euroopa diplomaadid kurtsid, et viis, kuidas Komisjon täiendatud nimekirja koostas oli ebaselge ja võimalik, et kohtulikult vaidlustatav.

Neljapäevasel mittesiduval hääletusel lükkasid ettepaneku tagasi kõik EL-i liikmesriigid peale ühe. Reedel peetud kriisikõnelustel ei leitud olukorrale lahendust ja ametlikult loobutakse plaanist lähipäevadel.

Plaani järgi oleks musta nimekirja lisatud USA ülemereterritooriumid Guam, Puerto Rico, Ameerika Samoa ja USA Neitsisaared. Sondlandi sõnul oli USA võitlus plaani vastu "ametkondade ülene üritus".

"See on lihtsalt jabur raiskamine, kui te mõtlete kogu töö peale, mida oleks saanud panustada SKP suurendamisse ja töökohtadesse või USA-EL-i suhetesse. Selle asemel kulutasime oma energiat selle halva mõtte tapmiseks," sõnas Ühendriikide saadik. 

Mustas nimekirjas oli juba varem 16 riiki, nende seas Iraan, Iraak, Pakistan, Etioopia ja Põhja-Korea. Nimekirjas olemine ei too kaasa sanktsioone, kuid kohustab Euroopa panku lähemalt jälgima tehinguid klientide ja asutustega neis riikides.

EL-i allika sõnul oli Komisjoni ettepaneku probleemiks "kriteerium, mida kasutati nimekirja loomiseks ja viis, kuidas seda rakendati".

"Kui pidada silmas, et need nimekirjad peavad kohtus vastu pidama, siis tekitab see kahtlusi. Me peame tegema tööd kriteeriumi ja selle õigustamise kallal," ütles allikas.

USA polnud ainus riik, mis plaani vastu võitles – Saudi Araabia kuningas Salman sekkus Euroopa liidritele saadetud kirjaga asja isiklikult. 

Kirjas ütles ta, et kuningriigi lisamine nimekirja on "üllatav ja ootamatu" ja hoiatas, et "see kahjustab kuningriigi ja Euroopa Liidu vahelist kaubandust ja investeeringuid".

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: