Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA kinnitas PVO Washingtoni esinduse sulgemist

{{1536571020000 | amCalendar}}
Vene välisminister Sergei Lavrov ja Palestiina Vabastusorganisatsiooni (PLO) liige Saeb Erekat.
Vene välisminister Sergei Lavrov ja Palestiina Vabastusorganisatsiooni (PLO) liige Saeb Erekat. Autor/allikas: Maxim Shemetov/Reuters/Scanpix

USA välisministeerium kinnitas esmaspäeval, et annab Palestiina Vabastusorganisatsioonile (PVO) korralduse sulgeda oma esindus Washingtonis, põhjendades seda asjaoluga, et palestiinlased ei toeta rahukõnelusi Iisraeliga.

"Me oleme lubanud PVO esindusel viia läbi operatsioone eesmärgi toetuseks saavutada iisraellaste ja palestiinlaste vahel püsiv, kõikehõlmav rahu alates eelmise erandi aegumisest 2017. aasta novembris," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert.

"Siiski, PVO ei ole astunud samme sisuliste otseläbirääkimiste alustamiseks Iisraeliga," sõnas ta.

"Vastupidi - PVO juhtkond on hukka mõistnud USA rahuplaani, mida nad pole isegi näinud ja keeldunud Ühendriikide valitsuse rahupürgimustes osalemast," lõpetas Nauert.

Iisraeli-Palestiina rahukõnelused katkesid 2014. aasta aprillis.

Kauaaegse Ühendriikide seaduse alusel peab valitsus uuendama PVO esinduse tegutsemisluba iga kuue kuu järel. USA ametnike sõnul rikuvad Palestiina juhid seda kehtivat kokkulepet üleskutsetega anda Iisraeli ametnikud Rahvusvahelisse Kriminaalkohtusse (ICC).

Washington ähvardas juba novembris PVO esinduse sulgeda. PVO esindus on tegutsenud Washingtonis alates 1994. aastast.

PVO teatas sulgemisest juba varem

Seda, et USA on otsustanud sulgeda Palestiina missiooni Washingtonis, teatas Palestiina omavalitsuse ametiisik juba varem esmaspäeval.

"USA teavitas meid otsusest sulgeda Palestiina missioon Ühendriikides," ütles Palestiina Vabastusorganisatsiooni (PVO) peasekretär Saeb Erekat. "Tegemist on järjekordse kinnitusega Trumpi administratsiooni poliitikast karistada kollektiivselt Palestiina rahvast, vähendada muu hulgas rahalist toetust humanitaarteenustele, sealhulgas tervishoiule ja haridusele."

Esinduse juht Husam Zomlot ütles Läänekaldal Ram Allah´s ajakirjanikele, et sulgemisotsuse eesmärk oli "kaitsta Iisraeli sõjakuritegude ja inimsusvastaste kuritegude tagajärgede eest, mida Iisrael okupeeritud Palestiina aladel toime paneb".

Erekat ja Zomlot lubasid jätkata palestiinlaste jõupingutustega ICC-s.

Palestiina juhtkond katkestas Trumpi administratsiooniga kontaktid pärast seda, kui USA president tunnustas mullu detsembris Jeruusalemma Iisraeli pealinnana. Trump lubas pärast seda, et peatab abi palestiinlastele, kuni need naasevad läbirääkimistelaua taha. Viimastel nädalatel on USA peatanud kahepoolsel alusel abi andmise palestiinlastele enam kui 200 miljoni dollari ulatuses ning peatanud ÜRO Palestiina pagulasameti (UNRWA) rahastamise.

Laupäeval teatas välisministeerium, et USA kavatseb peatada 25 miljoni dollari ulatuses abi andmise kuuele haiglale, mis teenindavad peamiselt Jeruusalemma palestiinlasi.

Trump kordas neljapäeval üleskutset palestiinlastele naasta rahukõnelustele Iisraeliga. "Te saate raha, kuid me ei maksa teile, kuni me kokkuleppele jõuame," ütles Ühendriikide president Washingtonis. "Kui me kokkuleppele ei jõua, siis me ei maksa."

Palestiinlaste liidrid peavad Trumpi Valget Maja jõhkralt Iisraeli poole kallutatuks. "Osa sellest on hirmutamine," ütles Zomlot vastuseks küsimusele USA strateegia kohta. "Peamine osa on siiski lihtsalt (Iisraeli peaministri Benjamin) Netanyahu neile esitatud ostunimekirja elluviimine."

Otsus PVO missioon sulgeda tehti vahetult enne esimese Oslo lepingu 25. aastapäeva 13. septembril, mida kinnitati Iisraeli toonase peaministri Yitzhak Rabini ja PVO tolleaegse liidri Yasser Arafati käesurumisega Valge Maja murul ning mis pidi viima Iisraeli-Palestiina rahule.

Oslo lepingutega loodi Palestiina omavalitsus, PVO tunnustas Iisraeli riiki ning Iisrael omakorda PVO-d palestiinlaste seadusliku esindajana. Lepetega pandi paika viieaastane ajavahemik, mis pidanuks viima isegi Iisraeli ja palestiinlaste suutmatuse korral rahuleppeni jõuda püsiva lahenduseni.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: