Kaupo Meiel: võimuliit ja "Troonide mäng" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti poliitikaelus toimuvat võib edukalt võrrelda teleseriaali "Troonide mäng" tegevustikuga, arvab Kaupo Meiel Vikerraadio päevakommentaaris.

Valimispohmelus on nüüdseks ilmselt lahtunud, aga alanud on isegi põnevam aeg, sest riigikokku pääsenud erakonnad peavad välja mõtlema ja kokku leppima, kes päriselt riiki juhtima hakkab ja kelle hooleks jääb opositsiooni mõnevõrra tänuvääritu roll.

Võrreldes valimiseelset aega valimisjärgse ajaga, näeme, et need erinevad teineteisest nagu öö ja päev. Üritades valijate hääli püüda ei teinud poliitikud tegelikult poliitikat. Poliitreklaamid olid lõppkokkuvõttes sama mõttega tehtud nagu tehakse hambapasta või pesupulbri reklaami. Lootus on alati sellel, et tarbija eelistab just üht konkreetset hambapastat, pesupulbrit või erakonda. Lõplik ja ainuõige tõde valiku õigsuse kohta selgubki alles siis, kui hakatakse hambaid harjama, pesu pesema või koalitsioonikõnelusi jälgima.

Valimispäeva on õigusega nimetatud demokraatia pidupäevaks. Poliitika pidupäevad jõuavad kätte aga pärast demokraatia pidupäeva. Valituks osutunud poliitikud peavad nüüd käituma nagu mudilased esimesel lasteaiapäeval. Esmajoones on vaja leida endale sõpru. Isegi kui varem sai koduõuel naabripere kasvandikega kakeldud, on uues keskkonnas mõistlikum nendega hästi läbi saada.

Veidi parema mäluga inimesed mäletavad veel kindlasti seda, kuidas erakonnad üksteisega jagelesid ja väga harva, kui üldse, mõnes asjas ühel meelel olid. Või mis seal ikka nii väga mäletada, kõik see toimus alles eelmisel nädalal.

Hiljutisest ajast meenub näiteks Reformierakonna plakat: "Vali parem, mitte keskpärane tulevik!". Samuti ei pea isegi eriti vaeva nägema, et leida ajakirjandusest tsitaate, millega keskerakondlased tümitasid reformierakondlasi ja vastupidi.

Esimese hooga võib varasemate vastandumiste meenutamise tulemusena tekkida paha tunne, et kuidas siis nõnda - varem ei mahutud naljalt isegi ühte tuppa, aga nüüd valmistutakse juba võimuvastutust jagama.

Lühidalt kokku võttes on see kõik sama loomulik kui märtsikuine lumesadu ja tuletab meelde vana hea väljendit, et poliitika on kompromisside kunst. Lisame sellele veel kodumaise filmikunsti kõige targema tegelase, vend Johannese väljendi "otsi ikka omale sõpru oma vaenlaste hulgast ja sa oled suuremeelne ning võitmatu" ja saamegi täiesti rahuldava seletuse sellele, mis ja kuidas eesti poliitikas praegu toimumas on.

Võimalik muidugi, et vanad vimmad ei kao nõnda kergesti. Keskerakonna esimees Jüri Rataski on Õhtulehes sel nädalal meelde tuletanud, et "Reformierakond on viimase 10-12 aasta jooksul oma partnereid vahetanud ning see usaldust ei tekita."

Kui Reformierakonnal ja Keskerakonnal koalitsioonikõnelused luhtuvad, siis võimalikke variante, kuidas edasi elada ja riiki valitseda, leidub veel. Mõni variant on mugav, mõni variant mitte nii väga, aga jällegi, see kõik ongi poliitika kõige ehedamal ja põnevamal kujul.

Püüdes vaadata eesti poliitikas hetkel toimuvat kogu maailma kultuurikontekstis, siis ehk muutub kõik veelgi selgemaks, kui suhestame selle kevade kõige olulisema kultuurisündmusega, milleks on muidugi teleseriaali "Troonide mäng" viimase hooaja linastumine.

Võimuliidu loomine ja Raudtrooni poole püüdlemine on sarnased mitte ainult pealiskaudselt, vaid lausa detailideni. Ida poole vaadates kujutame ette kohutavat hordi kohutavaid inimesi, kellest eraldab meid ainult õhkõrn piir. Westeroses on samamoodi, lihtsalt ida asemel on põhi. Nagu "Troonide mängus", kohtame eesti poliitikaski reetmisi, ootamatuid liitlassidemeid, isiklikku kättemaksu ja kavalat skeemitamist. Võib minna lausa nii kaugele, et hakata võrdlema Kaja Kallast ning Jüri Ratast vastavalt Daenerys Targaryeni ja Jon Snow'ga. Ja lõppeks on isegi tuldpurskavad lohed meil olemas. Ühe nimi on Mart ja teise nimi on Martin.

"Troonide mängu" andunud fännid, mina nende seas, peavad kannatlikult aprilli ootama, et teada saada, kuidas Westerose saaga lõppeb. Eesti oma väike troonide mäng pakub aga samal ajal piisavalt põnevust ja äratundmisrõõmu, et ei pea sugugi kuu aega igavust tundma.

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: