Lighthizer: USA ja Hiina on kaubandusleppest nädalate kaugusel

Robert Lighthizer.
Robert Lighthizer. Autor/allikas: Kevin Lamarque/Reuters/Scanpix

USA ja Hiina kaubanduskõnelused jõuavad ilmselt lõpuni eelseisvatel nädalatel, kuid leppe saavutamine pole kindel, ütles USA kaubandusvolinik Robert Lighthizer teisipäeval.

"Me loodame, et leppe sõlmimise viimastes nädalates, kuid ma ei ennusta ühe (leppe)" sõlmimist, lausus Lighthizer senatile.

"Me ei saa praegusel hetkel edukust ennustada, kuid teeme tõsist tööd," lisas ta.

USA ja Hiina ametnikud on kaheksa kuud kestnud kaubanduskonflikti lahendamiseks mõeldud kõneluste kohta vaheldumisi öelnud, et kas lepe on lähedal või et leppeni jõudmiseks on veel ees palju tööd.

Riigid on kehtestanud kahepoolsele kaubandusele tariifid 360 miljardi dollari väärtuses, kuid Lighthizer keeldus teisipäeval täpsustamast, kas Washington tühistaks leppeni jõudes seni kehtestatud tollimaksud.

Samal ajal ütles ta, et Washington jätab endale õiguse kehtestada uusi tollimakse, kui Hiina ei hoia kaubanduslepingust kinni.

"Peame säilitama õiguse, juhtugu praeguste tariifidega mis tahes, tõsta tariife olukordades, kus lepet rikutakse," lausus ta.

"See on asja tuum. Kui me seda ei tee, siis ei ole sellel kõigel mõtet," märkis kaubandusvolinik.

Washington nõuab Hiinalt märkimisväärseid muudatusi selle tööstuspoliitikale, sealhulgas riigi turgudesse sekkumise, mahuka riigiabi andmise ja Ameerika tehnoloogia varastamise lõpetamist.

Demokraadid on president Donald Trumpi süüdistanud kaubanduskõnelustel liigses leebuses ja väidavad, et pikaajaliste kaubandusprobleemide lahendamise asemel on Trump sõlmimas Hiinaga pealiskaudset lepet.

Lighthizer ütles teisipäeval, et lepe peab olema jõustatav, sest vastasel juhul "poleks president sellega nõus".

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: