Malmström hoiatas USA-d üleilmse kaubandussüsteemi lõhkumise eest

Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström.
Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu kaubandusvolinik Cecilia Malmström hoiatas neljapäeval USA-d üleilmse kaubandussüsteemi lõhkumise eest ja kutsus Washingtoni selle asemel üles koostööle kaubandusreeglite reformimiseks.

President Donald Trumpi agressiivne kaubanduspoliitika on võtnud sihikule nii sõbrad kui rivaalid, kuid ennekõike on ta keskendunud Hiina väidetavalt ebaausale praktikale, sealhulgas tehnoloogiavargusele, massiivsetele subsiidiumidele ja riiklike ettevõtete soodustustele.

Malmströmi sõnul on küll õigustatud USA mure, et üleilmsed kaubandusreeglid ei suuda Hiinat adekvaatselt ohjeldada, kuid samas tekitab probleeme Washingtoni enda tegevus Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO), sealhulgas selle vaidluste lahendamise organi blokeerimine.

EL ja Ühendriigid on "sageli sama meelt globaalset kaubandust varitsevate ohtude diagnoosis, kuid mitte alati ravis",  lausus ta rahvusvahelise kaubandusõiguse teemalisel konverentsil.

"USA sammud ähvardavad nüüd lõhkuda kogu süsteemi," hoiatas Malmström. 

"Hiina on kasutanud WTO reegleid oma huvides ära", märkis ta, ärgitades Ühendriikide ühendama jõud lahenduste leidmiseks. 

Tokyo, Brüssel ja Washington lubasid mullu ühiselt teha tööd WTO reeglite uuendamiseks, et toime tulla ebaausate kaubanduspraktikatega, sealhulgas nendega, milles süüdistatakse Pekingit. 

Washington ja Brüssel on töötanud kuid ametlike kaubanduskõneluste käivitamiseks pärast juunis sõlmitud kokkulepet Trumpi ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri vahel.

Juncker ja Trumpi lubasid mitte kehtestada teineteisele uusi imporditolle ja alustada piiratud mahus kaubandusleppe kõnelusi.

Kokkulepe leevendas kaubanduspingeid ajal, kui Trump ähvardas kehtestada karmid imporditollid Euroopa autodele. 

Malmström kohtus kolmapäeval USA kaubandusesindaja Robert Lighthizeriga.

Voliniku sõnul loodab ta kõrvaldada kõik imporditollid tööstuskaupadelt, mis oleks oluline majanduslikult, aga ka Ühendriikidega vastastikuse usalduse taastamise mõttes. EL-i "solvasid tõsiselt" USA tollimaksud terase ja alumiiniumi impordile, mida põhjendati riigi julgeoleku huvidega, tõdes ta. 

"Me oleme sõbrad ja liitlased, mitte oht. Ning nüüd jälgime me hoolikalt presidendi otsust autode ja autoosade suhtes," märkis Malmström. 

USA kaubandusministeerium esitas Valgele Majale raporti 20. veebruaril, kuid Trump ei ole veel teatanud, kas ka autode importi ootavad riigi julgeoleku kaitsmisega põhjendatud imporditollid. 

Trumpi poliitikast hoolimata USA kaubanduspuudujääk mullu hoopis suurenes. 

Trump: kaubanduskõnelused Hiinaga lähevad päris hästi

Trump ütles neljapäeval, et läbirääkimistel kaheksa kuud kestnud kaubandussõja lõpetamiseks Hiinaga on tehtud edusamme.

Ta väljendas Valges Majas ajakirjanikele lootust, et vastasseis õnnestub lahendada. Kõnelused kulgevad "päris kenasti", märkis president.

Hiina ja USA ametiisikud on väljendanud vaheldumisi nii optimismi, et lepe on käeulatuses, kui ka hoiatanud, et palju tööd on veel ees.

Alates juulist on Hiina ja USA kehtestanud imporditolle kokku üle 360 miljardi dollari väärtuses teineteise kaupadele, mis on kahjustanud mõlema riigi tootmissektorit ja tekitanud hirmu maailmamajanduse aeglustumise pärast.

1. detsembril sõlmisid USA president ja Hiina riigipea kolmeks kuus kaubandussõjas vaherahu, et läbirääkijad saavutaksid selle aja jooksul kokkuleppe kaubandusvaidluse lahendamiseks. 

USA kaubandusministeerium teatas kolmapäeval, et puudujääk kaubavahetuses Hiinaga küündis Trumpi agressiivsetest meetmetest hoolimata mullu rekordilise 419,2 miljardi dollarini. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: