Hiina kiitis heaks uue välisinvesteeringute seaduse

{{1552650480000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Hiina parlament kiitis reedel heaks välisinvesteeringute seaduse, millega võidakse kaubanduskõnelustel sirutada käsi Ühendriikidele, kuid äriühendused võtsid seaduse vastu leigelt.

Seadusega tahetakse lahendada välisfirmade pikaajalised kaebused, näiteks intellektuaalomandi nõrk kaitse, kuid USA ja Euroopa kaubanduskojad ei saanud enda sõnul seadusele piisavalt sisendit anda.

Parlament kiitis seaduse heaks 2929 häälega. Kaheksa liiget olid vastu ja kaheksa jäi erapooletuks.

Seadus võeti vastu tavatult ruttu, kuivõrd arutelu selle üle algas alles kolm kuud tagasi.

Käik langeb ajale, mil USA ja Hiina läbirääkijad proovivad lahendada kuid kestnud kaubandussõda, mille raames on kehtestatud tariife 360 miljardi dollari väärtuses kahepoolsele kaubandusele.

USA president Donald Trump ütles neljapäeval, et kõnelused peaksid lõpule jõudma nelja nädala jooksul. "Me saame, mida me saama peame," lisas president.

Seadusega võetakse välisfirmadelt nõue, et nad peavad Hiinas oma partneritele ühisfirmades andma üle omandiõigusega kaitstud tehnoloogia. Samuti pakutakse kaitset "seadusvastase riikliku sekkumise" eest.

Uudisteagentuur Xinhua vahendas, et seadus jõustub 2020. aasta 1. jaanuaril.

Hiina muudab ka oma intellektuaalomandi seadust ja "kehtestab karistusmehhanismi tagamaks, et kõigi rikkumistega tegeletakse tõsiselt," ütles Hiina peaminister Li Keqiang ajakirjanikele pärast parlamendi kahenädalase istungjärgu lõppu.

Muudatused "tagavad, et rikkujatel pole kusagile peituda", lisas ta.

Seadusega saavad välisinvestorid enamikes sektorites Hiina firmadega samad õigused, ütlesid ametnikud.

Seadusest saavad juhtnööre ka Eesti ettevõtjad

Seadusega peaksid välisinvestorid saama pea kõigis valdkondades Hiina firmadega samad õigused. Ometi määratletakse valdkonnad, mis peaksid jääma Hiina kontrolli alla, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Uue seadusega on negatiivne list, kus on välja toodud valdkonnad, mis on välistatud välisinvestoritele. Varasemalt olid välja toodud valdkonnad, mis on lubatud ja neid oli neli," selgitas ettevõtluse arendamise sihtasutuse ekspordinõunik Pekingis Pirgit Laanpuu.

Nii peaks vähemalt teoreetiliselt võimalusi olema rohkem. Aga tuleb arvestada, et valitsus võib nn välistusnimekirja ka ootamatult muuta.

Välisinvestorite kõige suuremad mured on seotud intellektuaalse omandi kaitsega.

Wall Streetil hakkasid kaubandusläbirääkimiste lootuste tuules aktsiahinnad kerkima.

Hiina turg jääb endiselt põhjatuks. Eesti ettevõtja jaoks avaneb ehk uusi horisonte.

"Huvipakkuvad valdkonnad on haridus ja meditsiin. Varasemalt välisinvestorid ei olnud aktiivsed selles valdkonnas või ei oleks tohtinud olla, kuid nüüd Hiina riik soodustab välisinvestorite kaasamist antud valkondadesse ja hindab nende panust," ütles Laanpuu.

Toimetaja: Laur Viirand, Indrek Treufeldt, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: