Trump ähvardas taas kehtestada Euroopa autodele imporditollid

Skulptuur Stuttgardis Porsche tehase juures.
Skulptuur Stuttgardis Porsche tehase juures. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump ähvardas kolmapäeval kehtestada Euroopa autodele imporditollid, kui tal ei õnnestu Euroopa Liiduga kaubanduslepet sõlmida.

"Me peame läbirääkimisi. Kui kokkulepet ei saavutata, tulevad tariifid," lausus Trump ajakirjanikele vastuseks küsimusele uute imporditollide kohta. 

USA kaubandusministeerium esitas pühapäeval Valgele Majale raporti, mis annab presidendile volituse kehtestada järgmise 90 päeva jooksul autode impordile tollimaks. EL on lubanud uute tollide kehtestamise korral kiiret ja tõhusat vastust. 

Atlandi-üleste kaubanduspingete taaslahvatamine järgneb möödunud aasta juulis sõlmitud vaherahule, millega Trump ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker lubasid hoiduda uute tollimaksude kehtestamisest ja pidada läbirääkimisi kaubandusleppe üle.

"Me püüame kokkuleppele jõuda," lausus Trump. "Nendega, EL-iga on seda raske saavutada. Nendega on olnud väga raske palju aastaid." 

Laiemad kaubanduskõnelused EL-i ja USA vahel pole veel alanud, kuigi mõlemad pooled on avaldanud oma läbirääkimispositsiooni. Euroopa Komisjon peab läbirääkimiste alustamiseks esmalt taotlema liikmesriikidelt mandaati.

Kaubanduskõneluste alustamist Ühendriikidega arutavad neljapäeval ja reedel Bukarestis kohtuvad EL-i kaubandusministrid.

Brüssel ja liikmesriigid on aga ettevaatlikud pärast ambitsioonika Atlandi-ülese kaubandusleppe TTIP kõneluste nurjumist, kus said saatuslikuks Washingtoni nõuded toidu- ja terviseohutuse vallas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: