Slovakkia presidendivalimiste esimese vooru võitis Čaputová

Slovakkias laupäeval peetud presidendivalimiste esimese vooru võitis valitsuse kriitik Zuzana Čaputová.
Kui loetud oli 98,7 protsenti häältest, toetas keskkonnaadvokaati Čaputovát 40,53 protsenti hääletanutest. Euroopa Komisjoni asepresidendi Maroš Šefčoviči toetus oli 18,66 protsenti. Kolmandal positsioonil oli Venemaa-meelne kandidaat Štefan Harabin 14,4 protsendiga.
Kuna ükski kandidaat ei kogunud esimeses voorus üle 50 protsendi häältest, korraldatakse 30. märtsil teine voor. Selles on vastamisi Čaputová ja Šefčovič.
Čaputová, kellest võib saada Slovakkia esimene naispresident, ütles laupäeval poolehoidjatele, et ta on "tänulik selle usalduse eest, kuna see näitab üleskutset muutusele".
45-aastane liberaal, kes juhib parlamenti mittekuuluvat erakonda Progressiivne Slovakkia, oli nende kümnete tuhandete inimeste seas, kes tulid tänavatele meelt avaldama pärast uuriva ajakirjaniku Ján Kuciaki ja tema kihlatu Martina Kušnírova tapmist, mis šokeeris riiki ja tekitas tõsist muret meediavabaduse pärast.
Tegemist oli suurimate valitsusvastaste meeleavaldustega pärast kommunistliku režiimi langemist selles 5,4 miljoni elanikuga riigis.
52-aastast karjääridiplomaati Šefčoviči toetab võimupartei Smer-SD.
Slovakkia presidendi ametikoht on suuresti tseremoniaalne. Ta kinnitab rahvusvahelisi lepinguid, määrab ametisse ülemkohtu kohtunikud, on riigi relvajõudude ülemjuhataja ja võib panna veto parlamendis vastu võetud seadustele.