Zuzana Čaputovást sai Slovakkia esimene naispresident

Keskkonnaaktivistist ja advokaadist poliitik Zuzana Čaputová vannutati laupäeval Slovakkia esimeseks naispresidendiks.

Čaputová andis ametivande parlamendi erakorralisel istungil ning temast sai Slovakkia viies president alates 1993. aastast, kui Tšehhoslovakkia kaheks jagunes.

Uus president on 45 aastat vana ja napi poliitikakogemusega, kuid ta suutis valimistel veenda rahvast, kes on peavoolupoliitikast ja korruptsioonist väsinud.

Čaputová võitis märtsi lõpus peetud presidendivalimiste teises voorus Euroopa Komisjoni praegust asepresidenti Maroš Šefčoviči.

Čaputovát võrreldakse Macroniga

Poliitiline uustulnuk Čaputová, kes kandideeris presidendiks lööklausega "Seiske kurjuse vastu", teatas presidendivalimiste ajal, et tema kampaania näitas, et "väärtused nagu humanism, solidaarsus ja tõde on meie ühiskonnale tähtsad".

Čaputová võitis 2016. aastal auhinna, kui suutis edukalt tõkestada kavandatud prügila rajamise tema kodulinna Pezinokki. Lisaks aitas ta tuua 5,4 miljoni inimesega Slovakkias kümned tuhanded inimesed tänavale valitsuse vastu protestima pärast seda, kui uuriv ajakirjanik Ján Kuciak ja tema kihlatu 2018. aasta veebruaris mõrvati.

Ajakirjanik valmistus avaldama lugu Slovakkia poliitikute ja Itaalia maffia vaheliste sidemete kohta.

Mõrv sundis tollase peaministri Robert Fico tagasi astuma, kuid ta jätkab vasakpopulistliku erakonna Smer-SD juhtimist ning on praeguse peaministri lähedane liitlane. Võimud on esitanud süüdistuse viiele inimesele. Nende seas on üks miljonärist ärimees, keda kahtlustatakse mõrva tellimises ning kes on Smer-SD-ga väidetavalt seotud.

Kampaania käigus lubas Čaputová, et "käivitab süstemaatilised muudatused, mis kõrvaldavad poliitilise mõjutamise prokuröridelt ja politseinikelt".

Teda asus toetama ka mõrvatud ajakirjaniku vend Jozef Kuciak, kes mõistis Ševčoviči hukka tema poliitiliste sidemete eest. "Ma ei hääleta kellegi eest, keda toetavad oligarhid ja nende inimesed, kes võtsid minult mu venna ja vennanaise."

Ka ametist lahkuv president Andrej Kiska toetas Čaputovát. "Vajame poliitikuid, kes võitlevad korraliku ja õiglase Slovakkia eest."

Vaatlejad on võrrelnud Čaputovát Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga. Mõlemad on poliitilised kõrvalseisjad, kes said võimule reformistliku poliitika lubadustega.

"Sarnane lugu koorus lahti eelmistel presidendivalimistel Prantsusmaal, kus jäid peale uue poliitilise suundumuse esindaja ja uus poliitiline liikumine," ütles analüütik Aneta Vilagi.

Analüütik Juraj Marušiak aga hoiatas, et mõlema "programmid pandi kokku ähmaste kontuuridega, mistõttu võivad nad põhjustada suurt pettumust".

"Čaputová, nagu Macron, on väga häguselt määratletud lootuse sümbol."

5,4 miljoni elanikuga Slovakkia presidendi amet on suuresti tseremoniaalne, kuid riigipea ülesanne on nimetada ametisse peaminister ja konstitutsioonikohtu kohtunikud ning tal on õigus seadusi vetostada.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: