"Välisilm" võttis kokku tormilise nädala Brexiti-rindel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AP/Scanpix

Saade "Välisilm" võttis kokku viimase nädala sündmused, mis puudutavad Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust.

Suurbritannia parlament ei eelmisel nädalal kiitnud taas kord heaks Euroopa Liidu ja Briti valitsuse sõlmitud Brexiti-lepet. Veelgi enam, parlament toetab Brexiti edasilükkamist ehk midagi, mida peaminister Theresa May soovis vältida. May soovi, et parlament hääletaks Brexiti-kava veel kolmandatki korda, ähvardab nurjata spiiker John Bercow, kelle sõnul ei tohi kava esinduskogu ette minna enne, kui selles pole tehtud sisulisi muudatusi.

Möödunud nädal lõppes sellega, et Ühendkuningriigi peaminister Theresa May hoiatas parlamendisaadikuid, et need kolmandal katsel ometigi tema lahkumiskava vastu võtaksid. Eriti oli hoiatus mõeldud tema aatekaaslastele Konservatiivsest Parteist.

May hoiatuse kohaselt tuleb Ühendkuningriigil, kui parlament ka sel nädalal lahkumiskava poolt ei hääleta, osaleda ka maikuistel Euroopa Parlamendi valimistel. May hoiatas ka, et kui Ühendkuningriik Euroopa Liidust nüüd minema ei lähe, ei pruugi ta seda kunagi teha. Ehkki kõige selle eest hoiatas May juba enne, kui alamkoda tema lahkumiskava esimest ja teist korda tagasi lükkas, polnud hoiatustest kasu midagi.

Peaministril on põhjust kibestunud olla, sest eks kulunud tal lahkumiskava kokku leppimiseks 18 kuud. Parlament lükkas tagasi ka leppeta lahkumise ning avaldas soovi lahkumise tähtaega edasi lükata ehk siis 29. märtsil ei lähe Ühendkuningriik Euroopa Liidust mitte kuhugi. Nagu poliitikud, nii on ka Suurbritannia rahvas lahkumise küsimuses endiselt sügavalt lõhenenud.

Paljud ei saa aru, miks ei võiks ilma leppeta lahkuda ning miks kogu kupatusega üldse nii kaua venitatakse, kui rahvas ometigi referendumil "ei" ütles. Teised, näiteks kuulsa briti spargli kasvatajad, tajuvad Brexiti hädasid juba oma nahal. Nimelt tuleb spargel koristada väga ruttu ja selleks on mandrilt alati lisatööjõudu toodud. Kui Ühendkuningriik Euroopa Liidust läinud on, pole lisatööjõudu kuskilt võtta ning saak jääb koristamata.

"Kui sa magad maha oma saagikoristusaja, mis võib olla ainult pool päeva, siis sinu kasvatatava kultuuri kasutegur langeb väga-väga kiiresti. Seega peavad meilolema tüübid põllul õigel hetkel, meil peab olema piisavalt tüüpe, et katta kogu ala, kus spargel kasvab. Neid peab olema selle sparglikoguse jagu, mida me püüame või plaanime koristada. Kui meil on 20 protsenti vähem inimesi, siis me koristame 20 protsenti vähem sparglit," kommenteeris sparglikasvataja Chris Chinn.

Kui Ühendkuningriik Euroopa Liidust leppeta lahkuks, jääksid britid ilma ka näiteks Tšehhi õllest, mis muidugi briti õlletootjaile on hea uudis. Kindlasti pole see seda tšehhidele.

"Võib olla väga raske Suubritanniasse alates 1. aprillist õlut sisse vedada ja õlleautod jäävad toppama Belgiast peale läbi terve Saksamaa. Kui nii läheb, saame me lühikese aja jooksul oma õllevarusid lihtsalt kasvatada, kuid import on siiski väga raske ja me eeldame sel alal teatud langust," rääkis Budvari õlletehase direktor Petr Dvorak.

Et inglased on Brexiti küsimuses lõhki ning šotlased niikuinii vastu, sõltub May saatus nüüd Põhja-Iiri saadikuist. Viimased aruanded näitavad, et Põhja-Iiri Demokraatliku Unionistide Partei (DUP) saadikud on leppe suhtes leplikumad kui iial varem. Samas suhtuvad lojalistide parteid väga ettevaatlikult kõigesse, mis võiks Ulsterit Iiri Vabariigile liiga lähedale viia. Seega ei pruugi Mayl neist tegelikult suurt abi olla.

Tööpartei on jätkuvalt May leppe vastu, aga kas tööparteilased tahavad Euroopa Liitu edasi jääda või teistsugust lepet, ei suutnud parteijuht Jeremy Corbyn ka möödunud nädalal selgelt välja öelda.

"Kui meil on hea leping, millega meil on dünaamiline suhe Euroopaga, mis sisaldab kõik kaubanduslepingut jne, siis oleks see hea võimalus minna edasi kogu riiki ühendaval viisil," rääkis Corbyn.

Väliskaubandusminister Liam Fox ja rahandusminister Philip Hammond arvavad nüüd, et peaminister ei vii lahkumislepet uuesti parlamendi ette enne, kui ta on piisava hulga leppevastaseid saadikuid ise ümber veenda suutnud.

"Välisilma" stuudios kommenteeris Brexiti küsimusi diplomaat Taavi Toom.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: