Barnier: Brexiti edasilükkamine tuleb EL-i arvelt

EL-i Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier.
EL-i Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Brexiti-kõneluste pikendamisel on Euroopa Liidu jaoks poliitilised ja majanduslikud kulud, hoiatas EL-i pealäbirääkija Michel Barnier teisipäeval ja ärgitas Londonit konkreetse plaaniga välja tulema.

Kui EL-i liidrid tulevad neljapäeval kokku ja hakkavad arutama Londoni palvet 29. märtsile määratud Brexit edasi lükata, ootavad nad Briti peaministrilt Theresa Maylt selgitust, kuidas see korrapärasele üleminekule kaasa aitab.

"Pikk edasilükkamine peab olema seotud millegi uuega - uue elemendi või uue poliitilise protsessiga," ütles Barnier ajakirjanikele ja rõhutas, et Mayl tuleks saada igale taotlusele parlamendi toetus.

Macroni nõunik: Brexiti edasilükkamine pole kindel ega automaatne

Suurbritannia võimalikule palvele Euroopa Liidust lahkumise 29. märtsi tähtaeg edasi lükata ei anta enesestmõistetavalt jaatavat vastust, ütles Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni abi teisipäeval.

"Edasilükkamine ei ole kindel ega automaatne," ütles nõunik, korrates mitme EL-i ametiisiku nõuet, et Briti peaminister Theresa May esitaks Brexiti edasilükkamiseks selge põhjenduse.

Merkel lubas võidelda korrapärase Brexiti nimel viimase tunnini

Saksa kantsler Angela Merkel ütles teisipäeva, et võitleb korrapärase Brexiti saavutamise nimel viimase tunnini, ja lisas, et kaalul on Saksamaa, Suurbritannia ja Euroopa Liidu huvid. 

"Ma võitlen 29. märtsi tähtaja viimase tunnini korrapärase lahkumise nimel," lausus Merkel Berliinis konverentsil. "Meil ei ole palju aega, kuid siiski paar päeva." 

Brexitit ümbritsev olukord on tema sõnul muutlik ja EL-i liidrid püüavad neljapäeval ja reedel peetaval tippkohtumisel reageerida Briti peaministri Theresa May ükskõik millisele ettepanekule. 

"Me jälgime väga tähelepanelikult, kuidas Briti valitsus reageerib sellele, mida eile parlamendis öeldi ja tegeleme seejärel selle olukorraga. Ma ei oska praegu hinnata, missugune on olukord neljapäeval," ütles Saksa valitsusjuht. 

Brexitist väsinud Berliin ja Pariis nõuavad Londonilt selgust

Brexitist väsinud Euroopa Liidu tuumikriigid Saksamaa ja Prantsusmaa nõudsid teisipäeval, et London ütleks neile selgelt, mida ta Brexitist tahab, ning hoiatas, et blokil pole mingit tahtmist toetada Ühendkuningriigi lahkumise edasilükkamiseks hägust plaani.

Briti peaministri Theresa May plaan saada EL-iga sõlmitud lahkumislepe läbi parlamendi sai esmaspäeval järjekordse hoobi osaliseks, kui parlamendi spiiker John Bercow teatas, et ei luba parlamendil hääletada sisult sama leppe üle, mis nad varem tagasi lükkasid.

May plaanis ebapopulaarse lahkumisleppe enne neljapäevast EL-i tippkohtumist taas parlamendile esitada. Peaminister on püüdnud viimastel päevadel veenda oma kaks korda leppe vastu hääletanud Konservatiivse Partei saadikuid seda viimaks toetama. 

Saksamaa ja Prantsusmaa hoiatasid, et nad ei luba Brexitit edasi lükata vaid May päästmiseks.

"Oleme nendest kõnelustest rampväsinud ning ootan Briti valitsuselt selgeid ja täpseid ettepanekuid selle kohta, miks pikendamine on vajalik," ütles Saksamaa Euroopa asjade minister Michael Roth Brüsselis toimuvatele kõnelustele saabudes.

"Mul pole mingit isu pidada Brexiti asjus sisutühje arutelusid ja läbirääkimisi. Palun tehke asi ära, kallid sõbrad Londonis, tehke asi ära. Kell tiksub."

EL-i liidrid lootsid, et May tuleb neljapäeval Brüsselisse EL-i tippkohtumisele plaaniga saada lahkumisleppele Briti parlamendile heakskiit enne 29. märtsi lahkumistähtaega. Bercow' avaldus lasi aga selle plaani põhja.

Rothi sõnul on aeg "mängimine lõpetada".

"Me ei taha Ühendkuningriiki karistada, kuid oleme aeg-ajalt kuulnud Londonist kriitikat, et EL on liiga dogmaatiline, liiga paindumatu. Arvan, et see on täielik jama. Oleme astunud ÜK suunas suuri samme," lausus ta.

"Kõik peavad oma vastutust kandma."

Brexiti tähtaja pikendamine nõuab kõigi ülejäänud 27 EL-i riigi heakskiitu.

"Vajame midagi uut, sest kui see pikendus hoiab meid samas patiseisus, siis kuidas me patiseisust välja saame?" küsis Prantsuse Euroopa asjade minister Nathalie Loiseau.

"See on küsimus Briti võimudele. Nad peavad tulema lagedale selge algatusega ning usutava eesmärgiga, mida toetab enamus."

Briti parlamendi saadikud "ütlesid "ei" leppeta (Brexitile) ja "ei" realistlikule leppele. Nad peavad muutma oma meelt ühes nendest kahest võimalusest", lausus Loiseau.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja Margaritis Schinas ütles, et Brüsseli asi pole kommenteerida Briti parlamendi menetlust, kuid ta ärgitas Mayd ja tema valitsust "langetama järgmistes sammudes otsused ning seejärel teavitama meid asjakohaselt ja kiirelt".

Kõrge EL-i ametnik ütles esmaspäeval, et May võib esitada Brexiti edasilükkamise taotluse kuni üks tund enne lahkumisaja saabumist. Loiseau aga hoiatas, et kui London ei suuda patiseisust väljapääsu leida, siis kukub ta EL-ist leppeta välja.

"Kui otsust ei tule, siis tuleb 29. märtsi tähtaeg ja siis tuleb leppeta variant. Kui britid midagi ei otsusta, siis nad otsustavad leppeta (lahkumise) kasuks."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: