Katainen: brittidel on sisuliselt valida nelja variandi vahel

Euroopa Komisjoni asepresident Jyrki Katainen.
Euroopa Komisjoni asepresident Jyrki Katainen. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Euroopa Komisjoni asepresident Jyrki Katainen ütles, et sisuliselt on Suurbritannial Brexitiga seoses neli varianti. Samuti tõdes ta, et ükski neist ei ole hetkel eriti meelepärane ega ka tõenäoline.

Öötundideni veninud kõnelustel otsustati Brüsselis Euroopa Ülemkogu tippkohtumise ajal anda Suurbritanniale Euroopa Liidust lahkumiseks ajapikendust 22. maini. Tähtajaks on seega päev enne Euroopa Parlamendi valimiste algust.

Selle ajapikenduse tingimuseks on aga see, et Briti parlament kiidab järgmisel nädalal siiski heaks peaminister Theresa May poolt esitatud lahkumisleppe, mille rahvasaadikud on juba kaks korda tagasi lükanud ning mille üle EL pole enam nõus uuesti läbi rääkima.

Kui aga peaks juhtuma, et Briti parlamendi alamkoda lükkab lahkumisleppe tagasi ka kolmandat korda, saab Ühendkuningriik ajapikendust vaid 12. aprillini. Selleks ajaks peab ka London andma teada, kuidas ta kavatseb Brexiti edasi menetleda.

Algselt, lähtudes EL-i leppe 50. artikli põhjal alustatud protsessist, pidi Ühendkuningriik EL-ist lahkuma juba 29. märtsil.

Koonderakonna ridadest pärit Katainen ütles reedel Yle raadiointervjuus, et tegelikult on Suurbritannial võimalus valida nelja variandi vahel.

Esiteks on Briti parlamendil võimalik hääletada varem tagasi lükatud lahkumisleppe poolt ning lahkuda EL-ist 22. maiks. "Paraku on see üsna ebatõenäoline," arvas ta samas.

Teine variant on, et Suurbritannia ei kiidagi lahkumislepet heaks ning sellele järgneb nn kõva Brexit ehk lahkumine ilma mingi leppe ja üleminekuperioodita. See oleks Kataineni kui ka paljude teiste asjatundjate hinnangul kõige kahjulikum variant, mis lisaks Suurbritanniale kahjustaks ka paljude EL-i riikide, sealhulgas Soome majandust. See mõjutaks negatiivselt ka EL-i kodanike töötamist, õppimist ja reisimist Suurbritannias.

Kolmandaks variandiks on Kataineni sõnul see, kui Suurbritannia taotleb lõpuks ajapikendust ikkagi pikemaks perioodiks ehk üheks või kaheks aastaks. (See võib sisuliselt tuua kaasa ka teise referendumi või järjekordsed erakorralised valimised, kindel oleks see, et Ühendkuningriik osaleb ikkagi ka Euroopa Parlamendi valimistel - Toim.)

Neljas variant on, et Briti parlament tühistab kogu Brexiti. (Euroopa Kohus tegi detsembris otsuse, mille kohaselt saab Ühendkuningriik tühistada ühepoolselt oma otsuse Euroopa Liidust lahkuda ning teha seda teiste EL-i liikmesriikidega konsulteerimata - Toim.)

Suurbritannia järgmist sammu on Kataineni hinnangul raske prognoosida.

"Kogu Brexiti-lugu on olnud tragikoomiline. Me teame, mida Briti parlament ei taha, kuid me ei tea, mida ta tahab," nentis ta. "See on tervislik meeldetuletus, mida populism ja vastutus poliitikas tähendavad."

Katainen ise on kinnitanud, et uuesti ta Euroopa Komisjoni liikmeks ei pürgi. Samas pole veel selgunud tema edasised plaanid. Tema abikaasa, samuti Koonderakonda esindav Mervi Katainen aga kandideerib parajasti Soome parlamenti ning sellest valimistulemusest sõltub ka näiteks see, kas Katainen seob oma edasised plaanid tihedamalt kodumaaga või mitte.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: