Tusk: lühike ajapikendus on võimalik Brexiti-leppe toetamise korral

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk.
Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ütles kolmapäeval, et Euroopa Liidu liidrid võivad eelseisval tippkohtumisel heaks kiita Brexiti lühiajalise edasilükkamise juhul, kui Briti parlament kiidab heaks kaks korda tagasi lükatud lahkumisleppe.

"Konsultatsioonide valguses, mida ma olen viimastel päevadel pidanud, usun, et lühiajaline ajapikendus on võimalik, kuid selle tingimus on positiivse tulemusega hääletus lahkumisleppe üle Briti alamkojas," ütles Tusk ajakirjanikele. 

"Isegi kui lõpliku edu saavutamise lootus tundub õhkõrn või isegi illusoorne ja Brexiti väsimus on üha nähtavam ja õigustatud, ei saa me loobuda positiivse lahenduse otsimisest viimase hetkeni ja mõistagi ilma lahkumislepet avamata," sõnas ta. 

Briti peaminister Theresa May teatas kolmapäeval, et London on palunud Euroopa Liidu liidritelt kolme kuu pikkust ajapikendust.

May ütles alamkojas, et on kirjutanud Euroopa Ülemkogu eesistujale Donald Tuskile ja "teavitanud teda, et Ühendkuningriik taotleb artikkel 50 perioodi pikendamist 30. juunini".

Euroopa Komisjon soovitas seepeale EL-i liidritel valida väiksem viivitus - 23. maini - või hoopis pikem - vähemalt 2019. aasta lõpuni.

Tusk andis sarnaselt Euroopa Komisjoni presidendile Jean-Claude Junckerile mõista, et EL-i liidrid neljapäeval ja reedel Brüsselis peetaval tippkohtumisel Brexiti edasilükkamise üle otsust ei langeta, sest May peab naasma kodumaale ja püüdma lahkumislepet parlamendi alamkojast läbi saada.

Ülemkogu presidendi sõnul võivad EL-i liidrid tulla vastu Suurbritannia soovidele ja kiita riigi- ja valitsusjuhtide tasemel heaks eelmisel nädalal enne lahkumisleppe teistkordset mahahääletamist Briti alamkojas Strasbourg´i kohtumisel heakskiidu saanud õiguslikud tagatised lahkumisleppele. 

Tusk ütles aga, et ei ole veel otsustanud, kas kutsuda järgmisel nädalal Brexiti tähtaja 29. märtsi järgsesse aega edasilükkamiseks kokku uus EL-i tippkohtumine. 

"Kui me räägime Strasbourg´i kokkuleppe heakskiitmisest, siis ma usun, et see on täiesti võimalik ja ei tekita minu hinnangul uusi riske, eriti juhul, kui see peaks aitama kaasa ratifitseerimisprotsessile Ühendkuningriigis," sõnas Poola ekspeaminister.

"Praegu ei ennusta ma uue Ülemkogu korraldamist," ütles ta. "Kui liidrid peaksid mu soovitused heaks kiitma ja järgmisel nädalal peaks alamkojas aset leidma positiivse tulemusega hääletus, saame ajapikenduse otsuse lõpule viia ja kirjalikult formaliseerida." 

"Aga kui vajadus peaks tekkima, ei kõhkle ma Euroopa Ülemkogu liikmeid järgmisel nädalal Brüsselisse kohtumisele kutsumast," lausus Tusk.

Kommenteerides Briti peaministri taotlust Brexiti edasilükkamiseks 30. juunile, sõnas Ülemkogu eesistuja, et sellele kuupäeval on oma mõte, kuid "see tekitab rea poliitilisi ja õiguslikke küsimusi", mida liidrid neljapäeval arutavad. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: