Juncker: Brexiti edasilükkamise otsust sel nädalal ilmselt ei tule ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1553072040000 | amCalendar}}
Meeleavaldajad Londonis parlamendihoone juures.
Meeleavaldajad Londonis parlamendihoone juures. Autor/allikas: AP/Scanpix

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles kolmapäeval, et Brexiti edasilükkamise otsust sel nädalal Euroopa Liidu tippkohtumisel tõenäoliselt ei tehta ja ilmselt peavad liidrid järgmisel nädalal uuesti kokku tulema.

Briti peaminister Theresa May esitab enne neljapäeval algavat ülemkogu eeldatavasti EL-ile taotluse ühendusest lahkumiseks määratud 29. märtsi tähtaeg edasi lükata.

Juncker ütles, et kolmapäeva hommikuks ei olnud ta veel kirja saanud.

"Mul on mulje, et sel nädalal Euroopa Ülemkogul otsust ei tule ja tõenäoliselt peame me järgmisel nädalal uuesti kohtuma," ütles Juncker Saksa raadiole Deutschlandfunk.

"Proua Mayl ei ole milleski kokkulepet ei valitsuses ega parlamendis," lisas ta.

"Kuni me ei tea, millele Suurbritannia "jah" ütleks, ei saa ka meie otsust langetada," ütles Juncker.

BBC: May taotleb Brüsselilt lühikest Brexiti-pikendust

BBC kirjutas aga Downing Streeti ametnikule viidates, et Theresa May taotleb kolmapäeval Brüsselilt Brexiti lühikest edasilükkamist.

Kuivõrd Briti parlament on Euroopa Liidust lahkumise leppes jätkuvalt ummikus, taotleb May lahkumise edasilükkamist, vahendas BBC.

"Peaminister ei küsi pikka pikendust," ütles Briti valitsuse ametnik enne EL-i tippkohtumise algust Brüsselis.

"On põhjust anda parlamendile veidi rohkem aega, et leppida kokku edasistes sammudes, kuid selle riigi rahvas on oodanud nüüdseks pea kolm aastat," märkis ta.

"Nad pole parlamendi suutmatusega rahul ja peaminister jagab nende frustratsiooni," lisas ametnik.

Brexiti-saagast väsinud Euroopa liidrid nõuavad Londonilt täpsemat selgitust, mida Brexitiga teha tahetakse, ja on hoiatanud, et Ühendkuningriik võib endiselt lahkuda blokist 29. märtsil ilma leppeta.

May proovib Brexiti protsessi üle kontrolli hoida pärast seda, kui parlament lükkas lahkumisleppe möödunud nädalal teistkordselt tagasi. May on seisukohal, et leppeta Brexiti majanduskahju vältimiseks tuleks Brexit edasi lükata.

Trumpi poeg sarjas Briti peaministri Brexiti strateegiat

USA presidendi Donald Trumpi vanim poeg noomis teisipäeval Briti peaministrit Theresa Mayd tema "piinliku" Brexiti taktika pärast, väites, et too pikendas vastupidiselt tema isa soovitusele tarbetult Euroopa Liidust väljumise protsessi.

Euroskeptilise Daily Telegraphi arvamusloos kritiseeris Donald Trump noorem Briti valitsusjuhi plaani Brexit edasi lükata, mis väidetavalt andvat märku, et demokraatia Ühendkuningriigis on sisuliselt surnud. 

"Proua May eiras minu isa soovitust ning lõpuks on protsess, mis pidanuks aega võtma mõned lühikesed kuud, muutunud aastatepikkuseks patiseisuks, jättes Briti rahva määramatusse," kirjutas Trump. 

"Nüüd on pea kogu aeg ära kasutatud ja pea kõik on kaotatud -- just nõnda nagu Euroopa eliit lootis."

Nädal varem võttis Brexiti teemal sõna ka USA president ise, öeldes, et May ei kuulanud tema nõuandeid, kuidas tuleb läbi rääkida. Ühtlasi väljendas president Trump oma üllatust selle üle, "kui halvasti on kõik läinud".

Suurbritannia pidi Euroopa Liidust lahkuma 29. märtsil, ent vaevleb praegu pikaleveninud poliitilises kriisis, mida selle osas ette võtta.

Peaminister taotleb neljapäeval algaval Euroopa Ülemkogul ilmselt Brexiti edasilükkamist, olles kaks korda kaotanud parlamendis hääletuse ebapopulaarse lahkumisleppe üle, mille ta mullu ühendusega kokku leppis. 

Trump noorem nimetas May taolist sammu oma Telegraphi artiklis rahva tahte eiramiseks. 

"2016. aastast saadik on Theresa May lubanud enam kui 50 erineval korral, et Suurbritannia lahkub EL-ist 29. märtsil 2019," tõdes Trump. "Ta peab järgima seda lubadust." 

Presidendi poja sõnul on see teema ameeriklastele tähtis, sest "Brexit on näide sellest, kuidas eliit üritab alla suruda rahva tahet, kui talle võimalus antakse". 

Trump noorem kutsus nii Ühendkuningriigi kui USA rahvast jääma kindlaks 2016. aastal (hääletustel) tehtud otsustele ning seisma enda eest "globaalsele eliidi" vastu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: