Süüria ja Türgi taunisid Trumpi soovi tunnustada Iisraeli suveräänsust Golani üle

Foto: Oded Balilty/AP Photo/Scanpix

Nii Süüria valitsus kui ka Türgi president mõistsid hukka USA riigipea avalduse, mille kohaselt peaksid Ühendriigid tunnustama Iisraeli suveräänsust Süürialt hõivatud Golani kõrgendike üle. Iisrael okupeeris Golani kõrgendikud 1967. aasta Kuuepäevases sõjas.

Trump kirjutas neljapäeval Twitteris, et pärast 52 aastat on USA-l aeg tunnustada Iisraeli suveräänsust Golani kõrgendikele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

18 päeva pärast on Iisraelis parlamendivalimised. Vähem kui kuu aega tagasi soovitas Iisraeli peaprokurör esitada peaminister Benjamin Netanyahule süüdistused altkäemaksu võtmises, usalduse kuritarvitamises ja pettuses. Vaatlejate hinnangul üritas Trump oma säutsuga Netanyahut toetada. Trump on Iisraelis väga populaarne.

"Aastaid on teised presidendid oma kampaaniates lubanud seda teha. See on suveräänsuse ja julgeoleku küsimus. See on regionaalse julgeoleku küsimus," ütles Trump.

Ta kinnitas, et tema otsus pole seotud Netanyahu tagasivalimisega. "Ei, ma ei tea sellest midagi. Pole aimugi. Olen kuulnud, et tal läheb hästi," ütles ta.

Süüria sõnul sülitab USA president rahvusvahelisele õigusele. Türgis toimuvad aga kohalikud valimised juba üheksa päeva pärast ja on selge, et Trumpi avaldus langes ka seal ballistilisele pinnale.

"Ei saa eeldada, et Türgi ja Islami Koostöö Organisatsioon vaikivad või painduvad sellise tundliku teo ees. Me ei saa legitimeerida Golani kõrgendike okupeerimist ja me ei tee seda kunagi," ütles Türgi president Recep Tayyip Erdogan.

Okupeeritud Golani kõrgustike tunnustamine Iisraeli osana paneb Krimmi küsimuse uude valgusesse. Vene föderatsiooninõukogu väliskomisjoni juht Konstantin Kossatšov on juba teatanud, et USA käitub silmakirjalikult, demonstreerides, kuidas Ühendriikide tunnustamispoliitika ainsaks kriteeriumiks on kasu küsimus.

Golanidel elab 20 000 Süüria druusi ja 20 000 juuti.

"President Trump on olnud Iisraelile hea. Ta kolis saatkonna Jeruusalemma, meie pealinna. Ja president Trump, tänan teid väga, et te kohtlete meid kui võrdseid. Ja meie võite ja meie maad," kommenteeris Golani kõrgendike juudist elanik Asher Gaugesgae.

"Ma armastan sind, Donald. Ja kui sul on veel kingitusi, sa tuled ja elad Iisraelis, Donald. Ma armastan sind, Iisrael," ütles Golani kõrgendike juudist elanik Ilan Azulay.

Väidetavalt oli Golanide tunnustamine Iisraeli osana üks esimesi asju, mida Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu Trumpilt palus, kui viimane presidendiks sai.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: