USA viis Euroopa liitlast ei toeta Trumpi otsust Golani suhtes

Viis ÜRO julgeolekunõukogus tegutsevat USA Euroopa liitlasriiki lükkasid teisipäeval tagasi Ühendriikide presidendi Donald Trumpi otsuse tunnustada Iisraeli suveräänsust vaidlusaluste Golani kõrgendike üle.

ÜRO julgeolekunõukogu alalised liikmed Suurbritannia ja Prantsusmaa ning mittealalised liikmed Belgia, Saksamaa ja Poola kinnitasid üle, et Euroopa positsioon Iisraeli okupeeritud territooriumi suhtes ei ole muutunud ja on endiselt kooskõlas ÜRO resolutsioonides kinnistatud rahvusvahelise õigusega. 

"Me ei tunnusta Iisraeli suveräänsust territooriumide üle, mille Iisrael on alates 1967. aasta juunist okupeerinud, muuhulgas Golani kõrgendikel, ja me ei pea neid Iisraeli riigi territooriumi osaks," ütles Belgia suursaadik maailmaorganisatsiooni juures Marc Pesteen de Buytswerve ajakirjanikele. 

"Me väljendame sügavat muret ebaseadusliku anneksiooni tunnustamise laiemate tagajärgede üle maailmas ja laiemate tagajärgede üle piirkonnas," sõnas Belgia diplomaat, kelle kõrval seisid ülejäänud nelja Euroopa riigi suursaadikud. 

Trump allkirjastas esmaspäeval deklaratsiooni Iisraeli suveräänsuse tunnustamisest vaidlusaluse Golani üle, mille Iisrael 1967. aasta Kuuepäevases sõjas Süürialt vallutas ja hiljem annekteeris.

Golani kõrgendikud paiknevad ligikaudu 1800 ruutkilomeetri suurusel maa-alal, Iisraeli kontrolli all on sellest 1300 ruutkilomeetrit.

Golani kõrgendike annekteerimist ei ole rahvusvaheline kogukond kunagi tunnustanud.

USA ÜRO suursaadiku kohusetäitja Jonathan Cohen ütles julgeolekunõukogu Lähis-Ida teemalisel istungil, et Washington on langetanud otsuse seista vastu Süüria presidendile Bashar al-Assadile ja Iraanile. 

"Lubada Golani kõrgendikel langeda Süüria või Iraani režiimi kontrolli alla, tähendaks silma kinni pigistamist Assadi režiimi metsikuste ja Iraani pahatahtliku ja destabiliseeriva kohaloleku suhtes piirkonnas," sõnas Cohen. 

Ühendriikide diplomaadi sõnul "ei saa olla mingit rahulepet, mis ei rahulda piisavalt Iisraeli julgeolekuvajadusi Golani kõrgendikel". 

Venemaa, Hiina, Indoneesia ja Lõuna-Aafrika Vabariik võtsid julgeolekunõukogu kohtumisel USA otsuse vastu sõna. 

1974. aastal sõlmitud kokkuleppe alusel on Iisraeli ja Süüria vahel Golani kõrgendikel puhvertsoon, kus patrullivad ÜRO vaatlejad.

Julgeolekunõukogu arutab kolmapäeval ÜRO rahuvalvemissiooni (UNDOF) mandaadi pikendamist.

Saudi Araabia mõistis USA Golani-otsuse hukka

Saudi Araabia, USA üks põhiliitlasi Lähis-Idas, mõistis esmaspäeval hukka USA presidendi Donald Trumpi otsuse kuulutada Golani kõrgendikud Iisraeli territooriumiks.

"Saudi Araabia lükkab jõuliselt tagasi ja mõistab hukka USA valitsuse teate, et ta tunnistab Iisraeli suveräänsust okupeeritud Golani kõrgendike üle," teatas Saudi Araabia riigimeedia vahendusel.

Golan on jätkuvalt "okupeeritud Süüria araabia maa" ning selle tunnistamine Iisraeli osana "rikub ÜRO hartat ja rahvusvahelisi resolutsioone", lisati teates.

"Sellel saab olema negatiivne mõju Lähis-Ida rahuprotsessile ning piirkonna julgeolekule ja stabiilsusele."

Saudi Araabia on üks USA põhiliitlasi Lähis-Idas ning kahe riigi suhted on oluliselt soojenenud pärast Trumpi ametisseastumist 2017. aastal.

Liibanoni president taunis Golani Iisraeli osana tunnustamist

Liibanoni president Michel Aoun väljendas teisipäeval Vene riigipea Vladimir Putiniga kohtudes muret USA otsuse pärast tunnustada annekteeritud Golani piirkonda Iisraeli osana.

"Kahjuks teatati täna, et USA tunnustas Golani kõrgendikke Iisraeli osana. See murendab kahtlemata rahvusvahelise õiguse ja ÜRO vundamenti," ütles Venemaad külastav Aoun.  

"See on teine kord ajaloos, kus me näeme, kuidas selles piirkonnas üks riik lihtsalt hõivab territooriumi. Muidugi teeb see tõsist muret riikidele, mis asuvad Iisraeli vahetus läheduses," sõnas Liibanoni riigipea enne kohtumist Vene ametivennaga. 

Ta avaldas lootust, et probleem leiab peatselt lahenduse.

Iraan süüdistas Trumpi Golani sammu tõttu kolonialismis

Iraani president Hassan Rouhani süüdistas teisipäeval Golani kõrgendikke Iisraeli osana tunnustanud USA presidenti Donald Trumpi kolonialismis.

"Ajal, mil valitses kolonialism, tegid mõned koloniaalvõimud selliseid asju ja kinkisid ühe riigi osi teisele, aga sel sajandil on see pretsedenditu," ütles Rouhani.

"Mitte keegi poleks uskunud, et Ameerikas tuleb mees, kes ühepooselt ning kõigi rahvusvaheliste seaduste ja regulatsioonide vastaselt annab ühele riigile kuuluva maa agressorile," lausus Iraani president nõunike ja ministritega kohtudes.

Hezbollah kutsus Golaniga seoses üles vastupanule

Liibanoni šiialiikumine Hizbollah kutsus teisipäeval üles vastupanule seoses USA otsusega Golani kõrgendike osas.

Liikumise liider Sayyed Hassan Nasrallah nimetas Trumpi otsust murranguliseks pöördepunktiks Araabia-Iisraeli konfliktis, mis annab rahuprotsessile regioonis ränga hoobi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: