Netanyahu lubab annekteerida valimiste järel Läänekalda asundused

{{1554643260000 | amCalendar}}
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu.
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu lubas laupäeval, et annekteerib võidu korral eelseisvatel valimistel Läänekalda juudiasundused.

Netanyahu avaldus 9. aprilli valimistel eel võib olla katse võita enda poole parempoolseid valijaid, kes ei usu rahuleppe teostatavusse palestiinlastega. 

"Kehtestan Iisraeli suveräänsuse ega tee vahet asundusblokkide ja üksikasunduste vahel," ütles Netanyahu usutluses telekanalile Channel 12.

etanyahu ei täpsustanud, kui kiiresti ta alad annekteerida kavatseb ning kas see hõlmab kõiki asundusi. Kui seda tehtaks suures mahus, siis võib annekteerimine panna punkti juba niigi hääbuvale kahe riigi lahendusele. Iisraeli marurahvuslased on seda nõudnud pikalt.

Suurem osa ÜRO riike peab Iisraeli poolt 1967. aasta sõjas okupeeritud aladele asunduste rajamist ebaseaduslikuks, nende jätkuvat laiendamist peetakse üheks peamiseks takistuseks rahu saavutamisele.

Palestiina hoiatas Netanyahut Läänekalda-lubaduse täitmise eest

Palestiina omavalitsuse välisministri sõnul ootab Iisraeli peaministrit Benjamin Netanyahut tõeline probleem, kui ta täidab valimislubaduse annekteerida juudi asundused Iisraeli okupeeritud Läänekaldal.

Riad Maliki ütles uudisteagentuurile Associated Press pühapäeval, et Netanyahu lubaduse tõenäoline eesmärk on innustada tema rahvuslastest põhitoetajaid 9. aprilli parlamendivalimiste lõpusirgel valima minema.

Ta lisas, et kui lubadust teostama hakatakse, siis osutavad palestiinlased vastupanu.

Netanyahu on oma neljal ametiajal peaministrina edendanud juudiasunduste laiendamist, kuid on seni Läänekalda kohta üksikasjaliku visiooni väljakäimisest hoidunud. Palestiinlased peavad Läänekallast oma tulevase riigi südamaaks.

Lubaduse täitmaasumine oleks Netanyahule järsk suunamuutus.

Türgi taunis Netanyahu "vastutustundetut" avaldust asunduste kohta

Türgi mõistis pühapäeval hukka Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu "vastutustundetu avalduse" Läänekalda juudiasunduste annekteerimise teemal. 

"Läänekallas on Palestiina territoorium, mille Iisrael on rahvusvahelist õigust rikkudes okupeerinud," kirjutas Türgi välisminister Mevlüt Cavusoglu Twitteris. "Peaminister Netanyahu vastutustundetu avaldus, mille eesmärk on valimistel hääli võita, ei muuda seda fakti."

Netanyahu põhirivaal valimistel mõistis tema Läänekalda-lubaduse hukka

Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu põhirivaal eelseisvatel parlamendivalimistel mõistis pühapäeval hukka valitsusjuhi vastuolulise lubaduse annekteerida juudi asundused Iisraeli okupeeritud Läänekaldal.

Lubadust peeti enamikes ringkondades katseks ärgitada parempoolseid valijaid valima minema, sest oodatakse, et 9. aprillil toimuvad valimised tulevad tasavägised.

Benny Gantz, endine sõjaväejuht, kelle tsentristlik allianss Sinine ja Valge on osutamas Netanyahule jõulist vastupanu, mõistis peaministri avalduse hukka.

"Miks mitte küsida, kuidas juhtus nii, et Netanyahu sai annekteerida 13 aastat, aga ei teinud seda," ütles Gantz viitega aastatele, mille vältel Netanyahu on olnud Iisraeli peaminister.

"Arvan, et strateegilise ja ajaloolise otsuse lendulaskmine valimiskampaania mullis pole tõsine ja on vastutustundetu."

Ta nimetas Netanyahu sõnavõttu "tähtsusetuks avalduseks".

"On häbiväärne inimestega sedasi mängida."

Ajakirjanik küsis Gantzilt, milline on tema seisukoht selles küsimuses. Gantz vastas, et on "ühepoolsetele" sammudele vastu.

"Ütlesime, et püüdleme piirkondlikult ja üleilmselt toetatud rahuleppe poole, samaaegselt hoides kinni oma aluspõhimõtetest," lausus ta.

Nende põhimõtete seas on julgeolekukontrolli hoidmine Jordani jõe oru üle, millest osa asuvad Läänekaldal, ning suurte asundusblokkide hoidmine Läänekaldal.

Gantz on varem andnud mõista, et on avatud vähemalt mõnede asunike minematoimetamisele teistelt aladelt.

Iisrael sulgeb üldvalimiste päevaks Läänekalda ja Gaza sektori

Iisraeli armee teatas pühapäeval, et kõik sisenemispunktid Iisraelist okupeeritud Läänekaldale ja Gaza sektorisse suletakse teisipäeval üldvalimiste tõttu 24 tunniks.

Armee ütles avalduses, et otsus sulgeda kõik kontrollpunktid keskööst keskööni võeti vastu lähtudes julgeolekukaalutlustest. Neid saab läbida ainult erakorralise meditsiiniabi andmiseks.

Iisraeli parlamendivalimised algavad teisipäeva hommikul kell 7 ja valimisjaoskonnad suletakse õhtul kell 22.

Iisrael sulgeb tavaliselt piirid palestiinlaste aladega ka riigipühadel, et vältida võimalikke rünnakuid.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: