Probleemsed noored saavad oma elu muuta Kohtla-Järvel Torujõe noortekodus

Foto: Rene Kundla

Sõltuvusprobleemide ja käitumishäiretega noortele avati Kohtla-Järvel noortekodu, kus pakutakse üle-eestilist vabatahtlikku sõltuvusravi. Kokku on keskuses kohti kuni 16 noorele.

Kohtla-Järve Torujõe noortekodu on poolkinnine asutus, kus probleemide küüsi sattunud 13-18-aastased noored saavad soovi korral spetsialistide toel kuni kahe õppeaasta vältel proovida oma elustiili muuta. Endisest tuberkuloosihaiglast ümber ehitatud majas toimub ka õppetöö.

Keskuse sotsiaaltöötaja Kristiina Danilova sõnul on keskuse programmiga liitumine vabatahtlik, see tähendab, et noor peab leidma sisemise motivatsiooni enda kallal tööd teha.

Kuni eelmise suveni pakuti samasugust teenust Jõhvis OÜs Corrigos. Praegu on teenuse osutaja Ida-Viru keskhaigla. "Miljööteraapia kaudu luuakse sõltuvusprobleemide ja käitumishäiretega noorukitele elukeskkond, kus nad saavad võimaluse elada ilma sõltuvusainete ja "halbade sõpradeta"," ütles Ida-Viru keskhaigla pressiteate vahendusel ravikeskuse koordinaator Viktoria Žitkova. Ta lisas: "Oleme Eestis ainuke ravikeskus, kes pakub vabatahtliku sõltuvusravi teenust üle Eesti. Teenuseid arendatakse koostöös Tervise Arengu Instituudiga, kes on ka teenuse osutamise rahastajaks."

Noored koguvad noortekodus preemiapunkte ja hea käitumine võimaldab boonusena kodus käimist.

Selleks, et noor keskusesse pääseks, peavad konsultatsioonidega nõustuma ka tema lähedased. Aastaid probleemsete peredega tegelnud psühholoogi Viktor Korobka sõnul on noortekodu hea võimalus noortele aja maha võtmiseks ja elu üle järele mõtlemiseks.

Lisaks statsionaarsele teenusele toimub keskuses ka ambulatoorne vastuvõtt. Teenuse sihtgrupiks on noored, kelle puhul on kas koolis või kohalikus omavalitsuses fikseeritud sõltuvusainete tarvitamine (tubakas, alkohol, narkootikumid jm), mis on tekitanud käitumis- ja terviseprobleeme.

Ravikeskuse meeskonda kuuluvad psühhiaater, vaimse tervise õde, meditsiiniõde, koordinaator, psühholoog, sotsiaaltöötaja ja noorsootöötajad.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: