Swedbank on kaotanud oma väärtusest vähemalt kuus miljardit eurot

Foto: Priit Mürk/ERR

Swedbanki aktsia on rahapesukahtlustuse eelse ajaga võrreldes kukkunud rohkem kui neljandiku võrra, pank on väärtusest kaotanud vähemalt kuus miljardit eurot.

"Kui vaadata täna Swedbanki toimimist, siis me võime öelda, et Swedbanki finantsiline seisund on väga hea ja sellepärast hoiustajad tõesti ei peaks muretsema. Kui vaatada neid uudiseid, siis eelkõige see puudutab aktsionäre ja kui vaatada viimaste nädalate aktsiate hinda, mis on tõesti mitukümmend protsenti kukkunud, siis tõesti nad peaksid olema mures," kommenteeris Eesti Panga finantsstabiilsuse osakonna juhataja Jaak Tõrs "Aktuaalsele kaamerale".

Kuna Swedbankil on praegu piisavalt vahendeid, siis mõjutavad uudised pigem tuleviku kasvuväljavaateid. Ehk näiteks kui pangale määratakse rikkumiste eest rahalised karistused, on kasum tulevikus selle võrra väiksem, ütles Tõrs.

Swedbanki Rootsi juhtide segasevõitu ja avalikkuse tähelepanust hoiduv käitumine on aga kandunud edasi ka Swedbank Eestisse.

"Meil on olukord, kus meil Eesti Swedbanki juht tuleb avalikkuse ette ja sisuliselt kas ei oska või ei saa midagi rääkida. Noh, see on ausalt öeldes Eesti vaates natuke murettekitav, nüüd on siis juht välja vahetatud või vahetatakse välja, et siis siinkohal meil võib tulla ka muutusi, et järsku muudetakse ka avalikkusega suhtlemise strateegiat. Ja see kõik hakkab mõjutama ka aktsionäre. Seni kuni üldsus ja aktsionärid ei tea, mis sealt kõik veel välja võib tulla, siis ollakse üsna mures ja aktsia hinnale see kindlasti hästi ei mõju," ütles TalTechi ja ettevõtluskõrgkooli Mainor majandusteadlane Tõnn Talpsepp.

Mis saab Swedbanki kohta algatatud eeluurimisest ja rahapesu kahtlusest, mis siiski on ka Eestiga seotud, on veel vara öelda.

"See puudutab nüüd ikkagi hetkel Rootsi peakontori tegevust, võimalikku siseinfo avaldamist ja börsireegilte rikkumist. See uurimine otseselt Baltikumis eksisteerivaid panku ei puuduta minu teada. Seda viimast uurimist silmas pidades ma arvan, et tavalkliendil tegelikult ei ole muretsemiseks põhjust. Mures peaksid pigem olema aktsionärid, kes on tegelikult juba selget kahju kandnud siiamani. Vastutusele saab panka võtta siiski Eestis väga raskete rikkumiste eest, kui nad on olnud teadlikud rahapesust. Lihtsalt sellise ettevaatamatuse või kergemeelse hooletuse tõttu on see üsna keeruline," hindas advokaadibüroo Sorainen
vandeadvokaat Norman Aas.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: