"AK. Nädal": Swedbanki rahapesuskandaal tõusis uude haripunkti

Foto: AFP/Scanpix

Danske pangast alguse saanud rahapesuskandaal jõudis sel nädalal Swedbanki puhul uude haripunkti. Panga aktsia on mõne nädalaga kukkunud neljandiku ja panga juht ametist tagandatud. "Aktuaalne kaamera. Nädal" käis Stockholmis kohapeal olukorda vaatamas.

Kui Rootsi rahvusringhäälingu SVT uuriv saade "Uppdrag granskning" asus veebruaris avalikustama oma uurimise tulemusi võimaliku rahapesu kohta, reageeris Swedbank nendele ettevaatlikult. Pank tellis sisejuurdluse, mille möödunud nädalal avaldatud esialgsed tulemused näitasid Swedbanki tegevust pigem positiivses valguses.

"Me oleme raportist tulemused kätte saanud. Tulemused kinnitavad meie usku sellesse, kuidas me Swedbankis nende asjadega tegelesime ja ma olen väga õnnelik selle üle," ütles Swedbanki nõukogu esimees Lars Idemark tookord.

"Meile ei ole selge, et me neid klient valesti hindasime. Kui me uusi kliente võtame, me uurime nende tausta ja tol hetkel nad vastasid meie nõudmistele," selgitas nüüdseks juba endine Swedbanki juhatuse esimees Birgitte Bonnesen.

Sel nädalal lahvatas Swedbanki rahapesuskandaal taas. Selgus, et pangast läbi liikunud hämara raha maht võis olla märgatavalt suurem kui esialgu arvati. Samuti on põhjust kahelda, kas pank rakendas piisavalt oma rahapesuvastaseid süsteeme ja kas pank äkki valetas Ameerika Ühendriikide regulaatoritele.

"Ma helistasin nõukogule, et arutada tekkinud olukorda. Nagu te teate, nõukogu otsustas Birgitte Bonneseni Swedbanki juhatuse esimehe koha pealt vabastada. Me valisime Anders Karlssoni, kes seisab minu kõrval ja töötab finantsjuhina, tänasest Swedbanki juhatuse esimehe kohusetäitjaks," rääkis nõukogu esimees Idemark.

Kusjuures nädal tagasi oli juhtkond veel väljendanud Bonneseni suhtes tugevat toetust. Panga nõukogu esimees Idemark ütles, et Bonneseni lahkumine ei leidnud aset rahapesu kahtluse tõttu, vaid kahtlusele reageerimise pärast.

"Ma arvan, et hiljuti ja mis on toimunud viimase 24 tunni jooksul, kui Rootsi majanduskuritegude asutus tuli ja oli hulk küsimusi seoses insider-tehingute ja teiste asjadega, siis seda sai liiga palju ja usaldus sai kannatada. Siis me nõukoguna pidime vastutustundlikult käituma," nentis Idemark.

Mida Idemark öelda tahtis, oli see, et kuigi viimaste nädalate jooksul tekkis tugev kahtlus, et Vene taustaga inimesed võisid kahtlast raha pangast aastatel 2008-2018 läbi liigutada 135 miljardi euro ulatuses, ei olnud see põhjuseks, miks Bonnesen lahkuma pidi. Pigem on lahkumise põhjuseks see, kuidas Bonnesen on viimasel ajal toiminud. Samuti ei tasu alahinnata aktsionäride pahameelt tema isiku suhtes.

Bonnesenile said saatuslikuks kahtlustused, et pank edastas valitud suuraktsionäridele siseinformatsiooni ja eksitas pikema perioodi jooksul avalikkust. Kindlasti ei mõjunud talle hästi ka kolmapäeval toimunud Swedbanki peakontori läbiotsimine või kahtlus, et pank võis ka USA regulaatoritele valeinfot edastada.

"Paar viimast nädalat on olnud äärmiselt rasked. Aktsia hind on langenud järsult ja usaldus on kannatada saanud. Probleem, mis on olnud kuue nädala jooksul peamine, on olnud rahapesu. Juurdlused on praegu pooleli ja ma ei taha asjadest ette rutata, kuid nende tulemused on pangale väga olulised," rõhutas Swedbanki finantsjuht ja juhatuse esimehe kohusetäitja Anders Karlsson.

Samas on selge, et panga suuraktsionärid mahukamast uurimisest huvitatud ei ole, sest nad hääletasid neljapäeval toimunud aktsionäride üldkoosolekul sellesisulise ettepaneku maha. Nad on otsustanud küll ohverdada panga endise juhi, kuid jätsid ülejäänud tegevjuhid paika.

"Suuromanikud ei ole huvitatud Swedbanki Baltikumi äritegevuse kohta tõe välja selgitamisest. Ma võin ainult oletada, [mis on selle põhjuseks]. Peaaegu ühelgi suuromanikul ei ole midagi võita tõe välja selgitamisest. Kui asjad on nii halvasti, kui me arvame, siis nad kaotavad raha. Seega, milleks uurida, miks selgitada välja tõde, kui selle tulemus on halb ettevõttele ja halb aktsia hinnale?" kommenteeris SVT saate "Uppdrag Granskning" ajakirjanik Joachim Dyfermark.

Pank ise loodab, et skandaalid vaibuvad ja usaldus organisatsiooni osas taastub. Ühtegi suuremat muudatust ei plaanita ja panga kinnitusel näiteks Eestist lahkumist kavas ei ole.

"Meil ei ole ühtegi plaani vähendamaks oma tegevusi Balti riikides. Kolm riiki on osa meie neljast selgest koduturust," märkis juhatuse esimehe kohusetäitja Karlsson.

Selge on, et kriis Swedbankis läbi ei ole, aga mis täpselt toimus ja kuidas pank selle eest vastutab, näitab aeg.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: