Browder jätkab Swedbanki rahapesu vastast võitlust

Swedbank
Swedbank Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Investeerimisfondi Hermitage Capital juht Bill Browder ütles, et Rootsi otsus mitte algatada Swedbanki suhtes tema nõutud kriminaalmenetlust ei takista teda muid võimalusi otsimast.

Browder esitas 4. märtsil kuriteoteate, milles väidab, et aastatel 2006-2012 kasutati Swedbanki kontosid rahapesuks umbes 176 miljoni USA dollari ulatuses. Esmaspäeval otsustas Rootsi majanduskuritegude talitus, et ei algata Swedbanki suhtes kriminaalmenetlust juhtumi aegumise tõttu ja kuna selleks pole piisavat alust.

Amet kinnitas samas, et menetluse alustamata jätmine ei vabasta panka võimalikust süüst. Samuti ei mõjuta otsus uurimist teiste pankade suhtes, vahendas Bloomberg.

Browderi hinnangul tugineb Rootsi otsus tehnilistel üksikasjadel, mille ta kavatseb vaidlustada. Tema sõnul käsitles Rootsi tema väiteid liiga kitsas vaates. "Me ei kavatse lasta pühkida seda tehnilisuse tõttu vaiba alla," ütles Browder.

Browderi sõnul viitasid prokurörid aegumistähtajale, sest nad keskendusid valedele kuritegudele. Browder selgitas, et prokurörid vaatlesid kaebust kui lihtsat varastamist, kuid tema väitel on tegemist suure pettusega. Viimase osas kehtib kümneaastane aegumistähtaeg.

Ta lisas, et kavatseb saata kõigis Balti riikides prokuröridele veel kaebusi seoses Swedbankiga.

Rootsi majanduskuritegude talitus uurib samas Swedbanki väidetavat pettust seoses siseinfo avaldamise kahtlusega. Lisaks uurivad Swedbanki väidetavat rahapesu Rootsi ja Eesti finantsinspektsioonid. Ka USA on alustanud Swedbanki suhtes uurimist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: