Politsei alustas menetlust seoses Eesti pearabi verbaalse ründamisega

{{1552816860000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Politsei alustas menetlust Eesti pearabi Shmuel Koti võimaliku verbaalse ründamise uurimiseks.

"Võtsime täna ühendust pearabiga ning hetkel kogume vahejuhtumi kohta lisainfot. Tegime võimaliku solvaja isiku kindlaks ning alustasime menetlust paragrahvi alusel, mis käsitleb vaenu õhutamist," ütles ERR-ile Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniit.

"Igal inimesel on õigus end Eesti vabariigis turvaliselt tunda. Lisaks füüsilistele rünnakutele suhtub politsei tõsiselt ka verbaalsetesse rünnakutesse ja vaenu õhutamise juhtumitesse. Püüame antud loos kiiresti välja selgitada, mis juhtus ning miks juhtus," lisas Saarniit.

Eesti Juudi Kogukonna liige Gennadi Gramberg kirjutas oma Facebooki lehel, et Kot sattus laupäeval verbaalse rünnaku alla ja talle hõigati "Juudid ahju" ning "Heil Hitler".

"Hommikul kui ta oli teel koos oma lastega sünagoogi Šabbati jumalateenistusele talle lähenes eesti keelt kõnelev meesterahvas, kes hakkas karjuma rabile "Juudid ahju", "Heil Hitler" jms lisades ebatsensuursed väljendid," kirjutas Gramberg.

Grambergi sõnul pöördus Kot abi saamiseks mupo patrulli poole, kes aga palvele ei reageerinud.

Mupo: sekkusime rabi solvamisse

Munitsipaalpolitsei ameti avalike suhete peaspetsialist Meeli Hunt teatas, et pearabit puudutanud intsident leidis aset mupo bussi ees enne Paberi trammipeatust, kui mupo piletipatrull oli sunnitud vormistama trahvi trammis piletita sõitnud noormehele. Noormees viidi trammist maha ja hakati trahvi vormistama. Samal ajal läks mupo bussi juurest mööda pearabi koos lastega, et ületada teed.

"Ilmselgelt närviline ja ebatsensuursete väljenditega patrulli kostitanud noormees vestles kogu aeg telefonis tuttavaga. Menetlustoimingu ajal möödus taamal rabi koos lastega, kelle suunas närvilises olekus noormees solvavaid väljendeid kasutas. Mupo patrull sekkus olukorda koheselt ja lõpetas noormehe ebaviisaka käitumise, lubades allumatuse korral kohale kutsuda politsei. Noormees lõpetas oma tegevuse ja intsident sellega ka lõppes," rääkis Hunt.

Hunt kinnitas ERR-ile, et noormees hõikas pearabile "mida sa juut vahid, ahju lähed.

Ta täpsustas, et rabi mupo patrulli poole ei pöördunud ja mupo patrullil ei olnud rabiga mingit kontakti.

Hunt lisas veel, et videosalvestused on edastatud politseile ja edasi antud juhtumiga tegeleb politsei.

Juudi kogukonna nõukogu: juhtunu on signaal ühiskonnale

Eesti Juudi Kogukond teatas pärast sündmuse meedias kajastamist, et jälgib tähelepanelikult koalitsiooniläbirääkimisi ning on mures EKRE võimaliku võimutuleku pärast.

"Selle partei paljud väljaütlemised on vaenulikud rahvusvähemuste suhtes ning on suunatud ühiskonna jagamisele omadeks ja võõrasteks. Kõik see toob kaasa sügavat muret ja kahetsust," kirjutas nõukogu pressiteates.

Nõukogu lisas, et juudi kogukonna jaoks on olulised rahvusvahelise õiguse printsiibid ja Euroopa väärtused, sealhulgas ka kõikide rahvuste õigus enesemääramisele ning kultuurilise mitmekesisuse säilitamine meie riigis.

"Me mõistame hukka igasugust antisemitismi, rassismi, ksenofoobia ja muu diskrimineerimise ilminguid meie ühiskonnas," seisis teates.

Intsident, mille käigus solvati Eesti pearabi, on juudi kogukonna nõukogu hinnangul signaal ühiskonnale.

"Me peame selliseid ilminguid vastuvõetamatuteks. Oleme pöördunud õiguskaitseorganite poole antud juhtumi uurimiseks, samuti oleme pöördunud muposse. Lähipäevadel korraldame kogukonna nõukogu erakorralist nõupidamist, millel töötame välja meie organisatsiooni edasiste tegevuste plaani," lubas nõukogu.

EKRE kristlik ühendus mõistis verbaalse rünnaku hukka

EKRE kristlik ühendus teatas, et mõistab Eesti pearabi verbaalse ründamise hukka, vahendas "Aktuaalne kaamera".

EKRE kristliku ühenduse esimees Tarmo Hints kirjutas, et ühendus on laupäeval toimunud labasest solvangust äärmiselt häiritud.

"Kristlastena peame juudi rahvast eriliselt austust väärivaks ning tunnustame jumala ilmutust ja imelist plaani selle rahva läbi," teatas ühendus.

Rabi solvamise mõistis rangelt hukka ka USA saatkond Tallinnas.

"Sellisele vihkavale sõnakasutusele, olgu see suunatud usu, rassi, etnilise päritolu, soo või muude isiku põhitunnuste vastu, ei ole tänapäeva ühiskonnas kohta. Sõnadel on jõud ja kui vihakõnele ei reageerita, siis võib see viia ohtliku käitumiseni," seisab USA saatkonna avalduses.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: