Põlluaas: Mart Helme ei taha välisministriks

{{1554281460000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme ei soovi saada uues valitsuses välisministriks, kuna talle ei meeldi reisida, ütles EKRE juhatuse liige Henn Põlluaas.

"Põhimõtteliselt võiks ta olla välisminister, kuna tal on pikaajaline diplomaadi kogemus, aga tean, et ta ei sooviks seda, sest talle ei meeldi reisimine," ütles Põlluaas kolmapäeval ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast".

Vastates saate teise külalise, Reformierakonna liikme Hanno Pevkuri viitele, et samas kandideerib Mart Helme Euroopa parlamenti, märkis Põlluaas, et eurosaadik ei pruugi pidevalt europarlamendi ja oma koduriigi vahel reisida, vaid võib elada ka Brüsselis.

EKRE soovib Kaalepiga rääkida

Põlluaas ütles, et erakond soovib EKRE ridades riigikokku valitud Ruuben Kaalepi ära kuulata, enne kui teeb otsuse tema suhtes esitatud antisemitismi ja natsilembuse süüdistuste osas.

"Tahame ta ära kuulata ja siis saame otsuse teha," ütles Põlluaas. Kolmapäevane Eesti Ekspress avaldas põhjaliku artikli Kaalepi suhetest natslikke ja juudivaenulike organisatsioonidega. Põlluaasa sõnul ei ole tema ise otse Kaalepilt midagi sellist kunagi kuulnud, millest Eesti Ekspress kirjutas.

"Loomulikult EKRE taunib igasugust rahvustevahelist vägivalda ja sellele õhutamist. Oleme hukka mõistnud totalitaarsete režiimid ja natslike režiimide kuriteod," rääkis ta. "Antisemiitlust ja natslust me ei tolereeri." 

Samas ei soovinud Põlluaas hakata ennustama, mida EKRE Kaalepi suhtes ette võtab, kui süüdistused peaks osutuma tõeks.

Koalitsioon on 99 protsendi ulatuses valmis

Põlluaasa kinnitusel on uus koalitsioon praktiliselt valmis, ehkki jätkub mõningate detailide täpsustamine.

"Jah, põhimõttelistes asjades oleme kokku leppinud ja 99,99 protsendise tõenäosusega see sünnib," ütles EKRE juhatuse liige. Põlluaasa sõnul käivad veel ministeeriumide ja ministrikohtade jagamised ja kokku tuleb leppida mõned detailid. "Aga koalitsioon on teatavasti sündinud siis, kui koalitsioonilepingul on allkirjad all," rõhutas ta.

Põlluaas ei soovinud samas nimetada, milliseid ministeeriume EKRE sooviks uues loodavas valitsuses, märkides, et see on veel kokku leppimata. Ta eitas väiteid nagu tahetaks EKRE kõige olulisemate ministeeriumite nagu sise-, välis- või rahandusministeeriumi juhtimisest eemal hoida. "Ei absoluutselt mitte. Me leppisime kohe esimese asjana kokku, et ei hakka kohe portfelle ja ministeeriume jaotama. See annab võimaluse kõigil neutraalselt kokku leppida," rääkis Põlluaas. Tema sõnul ei ole ka erinevatest teemakäsitlustest näha, et mõni erakond mõnda valdkonda väga tugevalt tähtsustaks.

"Ma usun küll, et praegune (loodav - ERR) koalitsioon kestab, kuna oleme saanud enamuses asjades väga headele kokkulepetele ja keegi ei soovi teistele nuga selga lüüa nagu Reformierakond on seni teinud," lisas ta.

Hinnates, mitu toetushäält tema neljapäeval riigikogu avaistungil riigikogu esimehe valimistel saab, pidas Põlluaas tõenäoliseks 56 häält, kuna Keskerakonna saadik Raimond Kaljulaid teda eeldtavasti ei toeta. Uuel koalitsioonil on kokku 57 liiget.

Põlluaas süüdistas meediat

Põlluaas ei soovinud kommenteerida tema sotsiaalmeedias tehtud postitust, milles ta süüdistas keskerakondlasest Jõhvi vallavanemat Martin Repinskit eestlastest vallaametnike vallandamise pärast etnilises puhastuses. Ta rõhutas, et tegi oma postituse meedias ilmunud info põhjal ning kustutas selle õige pea.

"Siin peaks olema veidi täpsem, meedia kandis selle Repinskile ette, mille ma olin juba ära kustutanud. Unustage parem see seik ära!" ütles Põlluaas. Tal hoidus ka EKRE liikme Urmas Reitelmani teravate sõnavõttude kritiseerimisest, märkides, et erakonnas on 9000 liiget, keda kõiki ei saa kontrollida. Tema sõnul puhub just meedia EKRE liikmete ütlemisi suureks. "Täiesti selge on, et kõiki EKRE poolt tehtud sõnavõttusid on utreeritud, neile värve peale keeratud. Pigem küsin meedialt - millal lõppevad ära need meie süüdistamised," ütles ta.

Samuti sai meedia ja avalikkus valesti aru Mart ja Martin Helme ühises raadiosaates öeldust, et kui EKRE jääb Keskerakonna ja Isamaa võimuliidust välja, siis on Eestis oodata rahvarahutusi, ütles Põlluaas. "Nad ei ole kutsunud sellele üles. Se ongi teie metoodika, et siis süüdistada," rääkis EKRE juhatuse liige.

Saates teise külalisena osalenud Pevkuri hinnangul jätkab EKRE permanentset valimiskampaaniat, mis võib niimoodi viia kiiresti uue koalitsiooni lagunemiseni. "Sellise räuskava ja viha kütva stiiliga ei saa edasi minna. Kui nad ei taha jätkata kampaaniastiilis poliitika ajamist," märkis Pevkur.

Põlluaas: Rail Balticu peatab rahapuudus

Põlluaasa kinnitusel on EKRE jätkuvalt Rail Balticu rajamise vastu ning selle peatab ehitushinna kallinemine.

"Meie oleme kahjuks hetkel tõesti tulevases valitsuses ainus erakond, kes seisab Rail Balticu sellisel kujul ehitamise vastu," ütles Põlluaas. Tema sõnul sooviks EKRE, et kiirraudtee rajamise korral peaks see kasutama olemasolevaid trasse kas Tartu või Pärnu kaudu.

"Rail Balticut ei tule sellisel juhul, kui Euroopa Liidust lubatud toetust 85 protsendi ulatuses ei tule," kinnitas ta ja lisas, et tänase info põhjal peaks selle ehitushind kahekordistuma. Lisaks võib väheneda ka Euroopa Liidu eelarve, mis samuti seaks EL-i rahastuse Rail Balticule kahtluse alla, leidis Põlluaas.

Kaljulaidi Moskva-visiit on vale samm

Põlluaas taunis president Kersti Kaljulaidi 18. aprilliks plaanitud Moskva-visiiti, mille raames Eesti riigipea läheb avama Eesti saatkonna renoveeritud hoonet. Samuti ei meeldinud talle, et Eesti president on küsinud ka kohtumist Vene riigipea Vladimir Putiniga.

"Kindlasti ei ole see õige samm. Mu meelest pole see väärikas tegu minna lunima audientsi. Eriti tänases geopoliitlises olukorras, kus Venemaa on agressorriik," rääkis Põlluaas. "Ma arvan, et president alandab sellega ennast ja Eesti riiki," lisas ta.

Pevkuri arvates on president Kaljulaidi meeskond kõiki visiidi aspekte arvestanud ja kindlasti arutati seel ka välisministeeriumis läbi. "See suurema ringi otsus," usub Pevkur.

Kaja Kallas võiks kohe loobuda

Põlluaasa hinnangul võiks Reformierakonna esimees Kaja Kallas kohe, kui saab presidendilt suurima erakonna juhina volitused valitsuse moodustamiseks, sellest loobuda ning mitte venitada kaks nädalat, mis tal selleks põhiseaduse järgi õigus on.

"Kaja Kallase poolt poleks venitamine küll riigimehelik, sest on ju teada, et tal pole lootust valitsust kokku panna. Tema võiks kohe loobuda sellest, aga minu teada Reformierakond püüab sellega venitada. See poleks riigimehelik samm, see on poliitmäng," rääkis Põlluaas.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: