Henn Põlluaas kinnitas riigikogu spiikriks kandideerimist

{{1554211920000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Henn Põlluaas kinnitas ERR-ile, et kandideerib riigikogu esimehe kohale, ning ütles, et uut koalitsiooni pole vaja karta ka neil, kes EKRE-t ei toeta.

"Eks koalitsiooniläbirääkimistel on paika pandud, et kõige suurem koalitsiooni liige saab peaministri koha. EKRE, kui suuruselt teine, saab riigikogu spiikri ja EKRE poolt on minu nimi välja käidud ja ma olen sellega täitsa päri," ütles Põlluaas.

Oma vastaskandidaadi Sven Mikseri pürgimist riigikogu esimehe kohale nimetas Põlluaas eos läbikukkunuks. "Vaevalt Mikser seal piisavalt hääli saab. Ma pean üldse kummaliseks, et ta on kandidaadiks," lausus Põlluaas.

Ta arvas, et probleeme ei teki ka loodavale koalitsioonile vastumeelsust avaldanud Keskerakonna venekeelsetelt liikmetelt häälte kätte saamisega. "Eks koalitsiooniläbirääkimised on edukalt kulgenud ja me oleme üsna heale tulemusele jõudnud ja varsti lüüakse ka lukku need läbirääkimised. Nii et ma usun küll," ütles Põlluaas.

"Ringvaatele" antud intervjuus rääkis ta, et koalitsioonoläbirääkimistel vaadati teisipäeval üle veel viimaseid asju, mis nõuavad eelarvest raha. Ta ei nõustunud aga väitega, et EKRE soove pole senini kuulda võetud.

"Kui on kolm erakonda, kõigil on oma erinevad soovid, siis igaüks midagi saab ja millestki tuleb loobuda. Paljudes asjades lepiti kokku kuldne kesktee, mis kõiki pooli rahuldab," kinnitas Põlluaas.

Tema hinnangul ei ole ühiskonnas EKRE valitsusse saamisele tugevat vastasseisu, vaid pigem on see niisugune vastasseis, mille on üles ässitanud need, kes valitsusse ei saa ja on selle tõttu väga pettunud, loomulikult ka nende valijad ja ka osa ajakirjandusest.

"Sellist olukorda nagu täna ei mäleta ma ühtedegi valimiste puhul, kus oleks olnud nii suurt poliitilist asiotaaži, sildistamist ja lõhestamist. Selles suhtes on see küll üsna erakordne. Aga kinnitan, et inimestel ei ole midagi karta, ka neil, kes ei toeta EKRE-t ega seda tulevast koalitsiooni. Me seisame kõik Eesti ja Eesti rahva eest ja teeme seda täiesti siira südamega," lausus Põlluaas.

Riigikogu esimees peab tema sõnul olema üsnagi erapooletu isik ja täitma seadusega ette nähtud ülesandeid. Kõik protseduurid on väga täpselt reglementeeritud ja sellest ei saa mingit probleemi tekkida.

Põlluaas tunnistas, et EKRE ei kiida jätkuvalt heaks Keskerakonna lepingut Ühtse Venemaaga, kuid ütles, et oleks kummaline hakata koostööd Keskerakonnaga ette heitma ainult EKRE-le, kui täpselt samamoodi on Ratase erakonnaga valmis koalitsiooni tegema ka kõik teised riigikogu erakonnad.

Sõnasõda Repinskiga vaibub

Viimastel päevadel on Põlluaasal olnud terav sõnasõda riigikokku tuleva Keskerakonna liikme Martin Repinskiga.

Kui keskerakondlasest Jõhvi vallavanem Repinski vallandas rea eestlastest vallatöötajaid, kirjutas 26. märtsil Põlluaas Facebookis, et tegemist on etnilise puhastusega.

Repinski vastas Põlluaasale samuti julge süüdistusega. "Ma arvan, et nende inimeste peades on vaja puhastust teha, kes nii räägivad. Võib-olla selle riigikogu liikme eeldatav kumiir Adolf Hitler on teinud etnilist puhastust. Mina kindlasti sellise mõtlemisega ei ole, ma olen väga liberaalne inimene," kommenteeris Repinski.

Teisipäevaks olid mõlema poole erimeelsused juba vaibumas.

"Minul ei ole Repinskiga mingisugust tüli ega sõnavahetust olnud. Me pole temaga isegi kohtunud mitte. Mina tegin ühe postituse sotsiaalmeedias ja tema kuskil kellegile reporterile tegi ka oma repliigi. Sellega see ongi piirdunud. Mingisugusest meievahelisest suurest tülist või kemplusest ei olegi võimalik rääkida," lausus Põlluaas.

Põlluaas ütles, et ta sotsiaalmeedia postituse kustutas peaaegu kohe pärast selle avaldamist. "Ma tuginesin ainult mingisugustele meedias esitatud avaldustele ja artiklitele. Ma ei teadnud nende asjade sügavamat sisu ja seetõttu ma kustutasin selle kohe ära. Aga keegi oli selle jõudnud juba üles noppida," rääkis Põlluaas.

Ka Martin Repinski ütles teisipäeval ERR-ile, et tüli Põlluaasaga ei olegi eriti olnud. "Poliitikas juhtub niimoodi, et inimesed kritiseerivad teineteist ja ma arvan, et see ei ole kindlasti mingisugune takistus koostööks tulevikus," sõnas Repinski.

Küsimusele, kas Põlluaas saab neljapäeval tema häälega arvestada, vastas Repinski järgmiselt.

"Kui mina toetan koalitsiooni ja volikogu otsust ja erakonna otsust, siis ma alati hääletan nii nagu me oleme kokku leppinud ja loomulikult, kui see ei lähe minu südametunnistuse vastu. Ma saan aru, et küsimus on tekkinud sellest, et meil on olnud siin mitte kõige meeldivam sõna- ja mõttevahetus Henn Põlluaasaga, aga ütleme niimoodi, et tema on ennast emotsionaalselt väljendanud ja mina olen samuti käitunud ja kindlasti ei tähenda see seda, et me oleme mingisugused vaenlased ja ei saa koostööd teha. Kindlasti see nii ei ole," sõnas Repinski.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: