Omniva: universaalse postiteenuse tingimused vajavad põhjalikku ülevaatust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1554284640000 | amCalendar}}

Omniva soovib jätkata universaalse postiteenuse (UPT) osutajana, kelle leidmiseks konkurentsiamet konkursi välja kuulutas, kuid postiettevõtte hinnangul tuleks teenuse osutamise tingimused põhjalikult üle vaadata, sest endisel viisil jätkates kannatab kvaliteet.

Omniva juhatuse esimees Ansi Arumeel ütles ERR-ile, et nõudlus traditsiooniliste postiteenuste järele on drastiliselt langenud ning universaalse postiteenuse pakkumisel ületavad kulud tulusid.

"Oleme seda teiste teenustega kompenseerinud, kuid see pole jätkusuutlik. Seaduses ettenähtud UPT kulude kompensatsioonimehhanism ei toimi ning endisel moel jätkates pole võimalik enam tagada postiteenuse kvaliteeti," lausus ta.

2017. aastal tõi universaalsete postiteenuste pakkumine ettevõttele kahjumit 2,7 miljonit eurot, millele lisandus perioodika kojukande kahjum 1,1 miljonit eurot. Arvestades jätkuvat nõudluse langust ning oluliste sisendkulude, nagu palk ja kütus, kasvamist, muutub tulevikus kvaliteetse postiteenuse tagamine postiettevõtte hinnangul veelgi keerulisemaks.

Arumeel ütles, et konkurss on võimalus ühiskonnas läbi rääkida, millist postiteenust Eesti vajab ja kuidas teenust finantseeritakse.

Omniva kaubamärki kasutavas AS Eesti Postis töötab ligi 2400 inimest, kellest 1700 on seotud universaalse postiteenuse osutamisega.

DPD hankel osalemist ei kommenteeri

Pakiveoteenuste pakkuja DPD tegevjuht Remo Kirss vastas ERR-i küsimusele, kas ettevõte plaanib universaalse postiteenuse hankel osaleda, et nende põhitegevus on pakkide ja aluste Eesti-sisene ja rahvusvaheline transport ning lisaks ennekõike e-poodidele suunatud pakiautomaatide ja pakipoodide lahendus.

"Neile plaanime keskenduda vankumatult ka tulevikus. DPD peab väga oluliseks õiglast konkurentsi ja ei pea ka siinkohal õigeks kommenteerida ette osalemisi või mitteosalemisi erinevatel hangetel," lausus ta.

Express Posti juhatuse esimees Risto Eelmaa ütles, et neil ei ole plaanis universaalteenuse konkursil osaleda, sest neil pole teenuse osutamiseks vajalikku ja kogu Eestit katvat kandevõrgustikku.

Konkurentsiamet avaldas ametlikes teadaannetes konkursikuulutuse järgmiseks viieks aastaks universaalse postiteenuse osutaja leidmiseks kogu Eesti territooriumil. Konkursikuulutuses öeldakse, et konkurss korraldatakse avatud pakkumismenetluse teel ning et postiteenust tuleb osutada järjepidevalt, kvaliteetselt ja taskukohase tasu eest.

Pakkumisi saab esitada kuni 25. juuni hommikuni.

Universaalse postiteenuse maht on viimastel aastatel stabiilselt langenud, kõige levinuma ja põhilisema teenuse siseriiklike lihtkirisaadetiste edastamine on viimase viie aastaga vähenenud ligi 50 protsenti. Järjest elavneb aga kullerpostiteenuste turg, mille maht kasvab aastas umbes 10 protsenti. Selles valdkonnas osutab aktiivselt teenust ligi 30 ettevõtet.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: