Euroopa Parlament kiitis heaks viisavabaduse leppeta Brexiti puhul

Protestija Briti parlamendi ees.
Protestija Briti parlamendi ees. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Euroopa Parlament kiitis neljapäeval heaks seaduse, mis tagab brittidele viisavabaduse ka lahkumisleppeta Brexiti korral, eeldusel, et sama otsustab Ühendkuningriik Euroopa Liidu kodanikele.

Seaduse järgi ei vaja viisat vähem kui 90 päeva Schengeni ühtses viisaruumis reisivad britid. 

Viisavabaduse jõustamine eeldab, et Ühendkuningriik annab sama vabaduse Euroopa Liidu kodanikele.

Eelnõu tekst tõi Brüsselis kaasa ägeda tüli, sest liikmesriigid viitasid ühes allmärkuses Hispaania ärgitusel Gibraltarile kui "Briti krooni kolooniale".

ÜRO viitab Gibraltarile kui "mitteisevalitsevale territooriumile", mis on koloniaalvõimu all, kuid Ühendkuningriik rõhutab, et see ei ole asumaa ja selle kodanikud hääletasid Ühendkuningriigi koosseisu jäämise poolt.

Esmaspäeval sunniti vaidlusega seoses tagasi astuma europarlamendi justiitskomitee esimees, Briti saadik Claude Moraes, kes vastutas viisaeelnõu eest. Euroopa Parlamendi liidrid leidsid, et tal on huvide konflikt.

Komiteesse kuuluv Briti konservatiiv Daniel Dalton reageeris vihaselt europarlamendi otsusele seadus heaks kiita.

"EL-ile meeldib rääkida enesemääramise ja demokraatia keeles, kuid Euroopa Parlamendi justiitskomitee hääletas täna selle eiramise poolt," säutsus ta Twitteris.

"Leppeta Brexiti viisaseadus võeti vastu. Selle tekst väidab ekslikult, et Gibraltar on koloonia," märkis ta.

Hispaania juhtiv eurosaadik Esteban González Pons nimetas seda aga diplomaatiliseks võiduks Madridile.

"Hispaania sai Euroopa ametkondadelt fundamentaalse toetuse vaidluses Gibraltari üle, pidades seda territooriumi kolooniaks," sõnas eurosaadik.

"Gibraltari kolooniana mainimine on oluline territooriumi üle käiva vaidluse lahendamisel pärast Brexitit," lisas ta.

Brexit ise ei muuda küll Gibraltari staatust, kuid Madrid nõuab, et Hispaanial oleks tulevikus vetoõigus iga Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu vahelise leppe üle, mis territooriumi puudutab.

Suurbritannia sai praegu 33 000 elanikuga Gibraltari endale Hispaanialt 1713. aastal ja see on Briti autonoomne ülemereterritoorium. Piirkonnal on 1,2-kilomeetrine piir Hispaaniaga, mistõttu oli see oluline teema ka Brexiti kõnelustel.

2016. aasta Brexiti referendumil oli EL-i jäämise pooldajate osakaal seal 96 protsendiga Ühendkuningriigi kõrgeim.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: