Ratas: ka Brexiti uus tähtaeg ei pruugi olla lõplik

Võib juhtuda, et Ühendkuningriik ei lahku Euroopa Liidust ka 31. oktoobril, kuigi EL-i liidrid otsustasid kolmapäeval peetud Ülemkogul Brexitiks sellise tähtaja seada, ütles peaminister Jüri Ratas.

"Ei saa ju välistada, et oktoobris ollakse uuesti sama küsimusega arutelul, et mis siis saab, kui Londonis ei ole kokkulepet tulnud," ütles Ratas ööl vastu neljapäeva Brüsselis intervjuus ERR-ile.

Kommenteerides Ühendkuningriigi peaministri Theresa May tegevust Brexiti elluviimiseks läbiräägitud leppe alusel, tõdes Ratas vähest edu selles protsessis. "Tema taotlus oli (määrata Brexiti tähtaeg - BNS) juuni lõpuks. Eks tema lootus oli see, et märtsikuise Ülemkoguga on muuutnud see, et ta on suutnud hakata dialoogi pidama leiboristidega. Aga ega see just väga suur edasiminek ei ole," märkis Eesti valitsusjuht.

Ratas rõhutas, et Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust tervikuna on pettumust valmistav, aga sellele vaatamata püüab Euroopa Liit ära hoida brittide leppeta lahkumist.

"Ma arvan, et Brexitiga ei saa üldse rahul olla. Aga me näeme täna, kui suurele valele kogu referendumi-eelne kampaania toetus ja me näeme seda, kui palju on ta tekitanud probleeme ja tõsiseid arutelusid nii Euroopa Liidus kui ka Suurbritannias," rääkis ta. "Mulle tundub, et üks on küll selge, et Euroopa Liit kokkuleppeta väljuda ei soovi," lisas Ratas.

Euroopa Ülemkogu ja Ühendkuningriigi peaminister leppisid kokku, et riigi EL-ist lahkumistähtaega pikendatakse kuni selle aasta 31. oktoobrini. Ülemkogu kordas üle, et lahkumise tähtaja pikendamisel ei avata väljaastumislepingut uuteks läbirääkimisteks ning tulevikusuhete kokkuleppimist alustatakse alles pärast lepingu heaks kiitmist. Samuti ootab Euroopa Liit ajapikenduse jooksul brittidelt lojaalset koostööd ehk Ühendkuningriik ei tohi takistada käimasolevaid läbirääkimisi Euroopa tuleviku üle.

Ülemkogu märgib, et kui Ühendkuningriik ei ole 22. mail ratifitseerinud väljaastumislepingut ja on endiselt EL-i liige 23.-26. mail, on riigil kohustus korraldada Euroopa Parlamendi valimised. Kui Ühendkuningriik seda kohustust ei täida, on riigi EL-ist lahkumise kuupäev automaatselt 1. juuni.

Kui Ühendkuningriik ja Euroopa Liit ratifitseerivad väljaastumisleppe enne kokkulepitud tähtaega, lahkub riik liidust järgmise kuu esimesel päeval. Kuni väljaastumislepingu ratifitseerimine pole lõpuni viidud, tuleb endiselt olla valmis ka Ühendkuningriigi leppeta lahkumiseks ELi-st.

Ülemkogu arutab kujunenud olukorda uuesti juunis.

Ratas: EL ei lükka kedagi üle serva

Peaminister ei nõustunud uue koalitsioonipartneri EKRE ühe juhtliikme Jaak Madisoni arvamusega, et mõni riik oleks võinud ülemkogul Ühendkuningriigile ajapikenduse andmisest keelduda, sundides sellega britte ilma leppeta EL-ist lahkuma.

"Euroopa Liit on lähtnud kogu Brexiti loogikas, et üle serva ei lükata kedagi," ütles Ratas, lisades, et Madisoni öeldu kohta tuleks temalt endalt küsida.

Madison avaldas kolmapäeval sotsiaalmeedias lootust, et leidub vähemalt üks riik, kes ei ole nõus Brexiti tähtaega uuesti pikendama. "Peab leiduma 27 riigi seast üks, kes pole nõus järjekordse pikendusega ning juba ülehomme juhtuks see, mille poolt hääletas üle 17 miljoni briti - Euroopa Liidust lahkumine. See oli rahva tahe ja seda tuleb austada," kirjutas Madison. "Kõik riigid on valmistunud selleks, et Suurbritannia lahkub ilma lepinguta ja saab sellega ka vabaduse edaspidi iseseisvalt sõlmida kõiki kaubandusleppeid, ükskõik kellega maailmas. Ilma Euroopa Liitu sekkumiseta. Toimugu see juba ülehomme!"

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: