Euroopa Liidul ja Hiinal on raskusi tippkohtumise ühisavaldusega

Euroopa Liidu ja Hiina lipud.
Euroopa Liidu ja Hiina lipud. Autor/allikas: Jason Lee/Reuters/Scanpix

Hiina keeldub andmast Euroopa Liidule kindlaid lubadusi oma turgude avamise kohta ja see takistab osapooltel kokku leppimast järgmise nädala tippkohtumise ühisavalduses, ütlesid reedel allikad Brüsselist.

EL-i liidrid kohtuvad teisipäeval Brüsselis Hiina peaministri Le Keqiangiga, kuid tundub aina tõenäolisem, et kohtumine ei lõppe ühisavaldusega. See on hoop lootustele, et kohtumisel jõutakse läbimurdeni Euroopa-Hiina suhetes.

Euroopa Liit tahab leida oma suuruselt teise kaubanduspartneriga ühisosa, kuid Brüsselil on ka kahtlusi Pekingi protektsionismi, kaubandustavade ja inimõiguste järgimise osas.

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk on liikmesriikidele öelnud, et nad peaksid tagasi lükkama tippkohtumise ühisavalduse mustandi, "sest Hiina ei ole täitnud EL-i põhilisi ootusi ja nõudmisi, sealhulgas turuligipääsu tagamine ja võrdne mänguväli Euroopa firmadele Hiinas", ütles allikas AFP-le.

Allikas kurtis ka, et Hiina ei ole piisavalt pühendunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) tõsisele reformile, mille alla läheks ka riigiabireeglid.

Kõrge EL-i diplomaat kinnitas, et kõnelused ühisavalduse osas on takerdunud turuligipääsu ja WTO reformi taha.

"See ei ole hea märk ja see on juba praegu tõsine koorem tippkohtumisele," ütles diplomaat.

"Kui Hiina ei muuda oluliselt oma läbirääkimispositsiooni ja suhtle tähenduslikult, siis ei ole meil piisavalt ühisosa, et ühisavalduse osas kokku leppida," nentis ta.

Läinud kuul nimetas Euroopa Komisjon Hiinat "süsteemseks rivaaliks" ja esitles kümnepunktist plaani karmima joone võtmiseks suhetes Pekingiga.

Komisjon hoiatas muuhulgas, et Pekingi tohutu riigiabi moondab konkurentsi ja et Euroopa firmasid sunnitakse Hiina turule pääsemiseks oma tehnoloogiat üle andma.

Muresid põhjustab ka Hiina telekomihiiu Huawei osalemine 5G mobiilsidevõrkude arendamisel Euroopas, mis Washingtoni hinnangul on julgeolekuoht.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: